PETRA – pierwszy robot wykonujący badania przesiewowe

Autor: Pozostałe źródła • Źródło: Materiały prasowe30 września 2021 09:38

Firmy Merck i Furhat Robotics skonstruowały pierwszego na świecie robota PETRA, którego zadaniem jest przeprowadzanie badań przesiewowych oraz diagnozowanie ewentualnych schorzeń.

Jedną chorób, która jest w stanie wykryć PETRA jest stan przedcukrzycowy. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)
  • Wraz z rozwojem robotyki i sztucznej inteligencji rośnie rola robotów także w medycynie. Już dziś zastępują one ludzi w niektórych czynnościach i zabiegach
  • Firmy Merck i Furhat Robotics stworzyły pierwszego robota wykonującego badania przesiewowe – PETRA
  • Obecnie PETRA jest w stanie wykryć trzy schorzenia: niedoczynność tarczycy, chorobę alkoholową i stan przedcukrzycowy.

Roboty zaczynają odgrywać coraz ważniejszą rolę w wielu dziedzinach naszego życia, w tym także w obszarze opieki zdrowotnej. Sztuczna inteligencja i robotyka zmieniają sposób, w jaki zapobiega się chorobom, diagnozuje je i leczy. Odgrywają też ważną w rolę w udoskonaleniu opieki nad pacjentami.

Dziś roboty medyczne wyręczają lekarzy w rutynowych zadaniach, przeprowadzają wymagające precyzji operacje, usprawniają rehabilitację i pozwalają zaaplikować lekarstwo wewnątrz ludzkiego ciała.

– Obserwując rozwijające się technologie i dostrzegając potencjał płynący z włączenia sztucznej inteligencji i robotów w system opieki zdrowotnej, nasza firma we współpracy z Furhat Robotics skonstruowała pierwszego na świecie robota PETRA, którego zadaniem jest przeprowadzanie badań przesiewowych oraz diagnozowanie ewentualnych schorzeń – niedoczynności tarczycy, choroby alkoholowej bądź stanu przedcukrzycowego – mówi Piotr Paczwa, dyrektor medyczny w Merck Sp. z o.o.

Robot postępuje zgodnie z medycznie zatwierdzonym scenariuszem. Zadaje pacjentowi zestaw pytań i w zależności od liczby „tak” i „nie” oceni ryzyko, jakie pacjent ma dla rozwoju określonego stanu chorobowego.

PETRA została zaprogramowana tak, aby wyglądać i zachowywać się bardziej jak człowiek niż jak robot. Jej przyjazna osobowość zachęca pacjentów do dzielenia się swoimi problemami zdrowotnymi. Z drugiej strony fakt, że jest robotem sprawia, że pacjenci nie czują dyskomfortu, który często towarzyszy wizytom u lekarza i zwierzaniu się ze swoich problemów innej osobie.

PETRA ma w przyszłości trafić do miejsc publicznych, takich jak apteki, centra handlowe, stacje kolejowe czy lotniska, gdzie będzie spełniała swoje zadanie promowania zdrowia, przeprowadzania badań przesiewowych i stawiania diagnoz.

Warto dodać, że skonstruowanie robota PETRA wpisuje się w Cele Zrównoważonego Rozwoju opracowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Więcej informacji na stronie internetowej (w języku angielskim): tu

Merck, to wiodąca światowa firma naukowo-technologiczna, działa w trzech sektorach, tj. ochrony zdrowia, life science oraz elektroniki. W Polsce 700-osobowy zespół pracuje w trzech spółkach: Merck Sp. z o.o. (z siedzibą w Warszawie) – działalność Healthcare i Surface Solutions (część biznesu Electronics), Merck Life Science Sp. z o.o. (z siedzibą w Poznaniu) – działalność Life Science oraz Merck Business Solutions Europe Sp. z o.o. (z siedzibą we Wrocławiu) – Centrum Usług Biznesowych – jedno z zaledwie trzech tego typu ośrodków na całym świecie i jedyne w Europie.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum