PCPM ewakuuje ludność cywilną z Ukrainy. "Są zmęczeni, będą potrzebowali pomocy psychologicznej"

Autor: oprac. KM • Źródło: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej06 marca 2022 10:00

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej przeprowadziło ewakuację ludności cywilnej ze wschodniej Ukrainy. Pracownicy fundacji ewakuowali 1000 osób z samego Charkowa.

PCPM ewakuuje ludność cywilną z Ukrainy. "Są zmęczeni, będą potrzebowali pomocy psychologicznej"
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej ewakuowało już 1000 osób z Charkowa. Fot. PCPM
  • Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej przeprowadziło ewakuację ludności cywilnej ze wschodniej Ukrainy
  • Pracownicy fundacji ewakuowali 1000 osób z Charkowa
  • Większość uchodźców została na zachodzie Ukrainy

PCPM ewakuowało 1000 osób z Charkowa

W 7 dni lokalni pracownicy Fundacji Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej ewakuowali 1000 osób z bombardowanego Charkowa we wschodniej Ukrainie. Większość uchodźców została na zachodzie Ukrainy. Sto osób dotarło do Polski tylko w piątkową noc. Kolejne autokary wyjechały z ośrodka tranzytowego PCPM zorganizowanego pod Krzemieńczukiem. Uchodźcy z Charkowa byli non stop w drodze od 28 lutego.

Aleksandra Mizerska z Fundacji PCPM koordynowała dojazd uchodźców do Lwowa, nocleg we Lwowie i przejazd do Polski. - Niestety był to dość ciężki odcinek: we Lwowie nie dało się znaleźć uchodźcom noclegu, bo wszystkie miejsca, gdzie była szansa na to, były przepełnione i było tam po kilkaset osób - relacjonowała Mizerska.

Uchodźcy spali w autokarze, a około 11 w sobotę dojechali na granicę. Przez około 80 godzin stali w kolejce, a następnie kierowali się do Rawy Mazowieckiej. - Tam mamy nocleg dla tych wszystkich osób w hotelu - poinformowała Aleksandra Mizerska.

Dodała, że najmłodszy uchodźca z tej grupy -  Małgosia - ma 3 miesiące. Wśród ewakuowanych były również osoby po 60. roku życia, dzieci w wieku szkolnym, a także koty i psy.

- Generalnie wszyscy są bardzo zmęczeni, nastroje nie są złe, ale ludzie są zmęczeni. Parę osób będzie potrzebowało opieki psychologicznej, którą też koordynujemy - podsumowała Mizerska.

PCPM pomagało na Ukrainie jeszcze przed konfliktem

Fundacja PCPM pomagała wschodniej Ukrainie jeszcze przed
inwazją wojsk rosyjskich na ten kraj, przygotowując ludność na najgorszy scenariusz. Na miejscu współpracownicy organizacji dystrybuowali pomoc w miejscowościach wzdłuż linii oddzielającej Donbas od reszty państwa. Po pierwszych ostrzałach Charkowa rozpoczęli ewakuację ludności do przygotowanego punktu tranzytowego za linią Dniepru.

Teraz PCPM prowadzi zbiórkę pieniędzy na pomoc ofiarom wojny. Za zebrane środki chce dostarczać na wschód potrzebną pomoc i nadal ewakuować ludność z zagrożonych terenów. Organizacja zapowiada, że rodzaj świadczonej pomocy będzie dostosowywała do potrzeb ludzi dotkniętych wojną właśnie dzięki zgromadzonym środkom.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum