PCK: skrzyżuj sztućce, przekaż datek na głodne dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 września 2013 11:01

Sztućce położone na talerzu równolegle to znak, że skończyliśmy posiłek, sztućce pod kątem 45 stopni oznaczają przerwę w jedzeniu - te zasady większość z nas zna. Mało kto jednak wie, że skrzyżowanie sztućców to w niektórych miejscach zgoda na doliczenie do rachunku 5 zł na rzecz PCK.

PCK: skrzyżuj sztućce, przekaż datek na głodne dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zasada ta obowiązuje tylko w restauracjach, które przyłączyły się do nowej kampanii Polskiego Czerwonego Krzyża "Bardzo dobre maniery". Organizatorzy akcji liczą jednak, że kiedyś stanie się powszechna.

W wybranych restauracjach (ich lista dostępna jest na stronie www.bdbmaniery.pck.org.pl) skrzyżowanie sztućców po skończonym posiłku to dla kelnera znak, że do rachunku ma doliczyć 5 zł na obiad dla jednego z podopiecznych organizacji.

Klient restauracji dostanie do podpisania oświadczenie o przekazaniu darowizny oraz symboliczną cegiełkę. Wpłaty będą weryfikowane przez PCK.

Środki zasilą konto PCK Godne Dzieciństwo. Zostaną przeznaczone na zakup ciepłych posiłków dla dzieci, które nie jadają ich regularnie. Jak informuje PCK, powołując się na dane GUS, takich dzieci jest w Polsce ok. 700 tys.

Jak przekonują pomysłodawcy, "Bardzo dobre maniery" to nie jednorazowa zbiórka pieniędzy, ale próba powołania do życia nowego systemu pomagania.

Do akcji włączyć się może każdy lokal gastronomiczny, który posiada obsługę kelnerską. Restauracje biorące udział w akcji otrzymają materiały promocyjne, m.in. oznaczenie na drzwi lokalu oraz podkładki pod talerze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum