PARPA: sprawdź, czy jeszcze możesz

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2009 15:15

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych apeluje o sprawdzenie, czy ilość spożywanego przez nas alkoholu jest bezpieczna. Zachęca do skorzystania w tym celu z testu, na swojej stronie internetowej.

Wiele osób, które wypełniły test dowiaduje się, że ma problemy z alkoholem, mimo, że wcześniej niewiele na to wskazywało. Zdaniem Agencji test nie jest jakoś szczególnie restrykcyjny. Nie jest też skierowany do osób uzależnionych, a ma zwrócić uwagę na problem ryzykownego i szkodliwego picia alkoholu.

– W Polsce jest 3 proc. osób uzależnionych od alkoholu, natomiast 4 razy więcej jest tych, którzy piją szkodliwie bądź ryzykownie. Test nie jest nowością, jest stosowany od wielu lat i rekomendowany przez Światowa Organizację Zdrowia jako ten, który powinien być wykonywany przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w ramach działań profilaktycznych – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl zastępca dyrektora PARPA Katarzyna Łukowska.

Dyrektor tłumaczy, że z badań wynika, iż jedna trzecia pacjentów, którym lekarze wykonali taki test zdecydowała się na zmodyfikowanie swoich zachowań odnośnie picia alkoholu.

– Jeżeli ktoś pije szkodliwie bądź ryzykownie może sobie poradzić sam bez stosowania leczenia odwykowego – tłumaczy dyrektor Łukowska.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum