Oszustwo "na lekarza" z Włoch. Polka straciła ponad 3 tys. euro

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP05 października 2021 11:57

Mieszkanka Pisza stała się ofiarą oszusta podającego się za lekarza-wdowca z Włoch, pracującego w Jemenie. Przelała na konto 3 tys. euro, na tzw. "wymianę personelu medycznego".

Mieszkanka Pisza została oszukana przez "lekarza z Włoch". Fot. Shutterstock
  • W połowie września mieszkanka Pisza (województwo warmińsko-mazurskie) padła ofiarą oszustwa "na lekarza"
  • Na jednym z portali społecznościowych nawiązała kontakt z mężczyzną podającym się za włoskiego lekarza
  • Zaproponował przyjazd na urlop do Polski, ale potrzebował 3 tys. euro. Mieszkanka Pisza natychmiast przelała na podane konto pieniądze
  • Po kilku dniach "lekarz" ponownie się odezwał - tym razem potrzebował 10 tys. euro, aby "opłacić wymianę personelu medycznego w zastępstwie za niego w Jemenie"
  • Tego samego dnia inny mieszkaniec Pisza przyszedł na komendę - zgłosił próbę wyłudzenia 12 tys. zł przez "konsultanta z banku"

Kolejne oszustwo "na lekarza"

Oficer prasowa piskiej policji Anna Szypczyńska poinformowała, że mieszkanka Pisza w połowie września na jednym z portali społecznościowych nawiązała kontakt z mężczyzną podającym się za lekarza pracującego w Jemenie. Twierdził, że jest wdowcem z Włoch na stałe mieszkającym w Rzymie.

- Zaproponował, że chciałby przyjechać do pokrzywdzonej do Polski na urlop. Aby spełnić swoje marzenie potrzebował 3 tys. euro więc mieszkanka Pisza przelała na podane konto wspomnianą kwotę. Po trzech dniach otrzymała wiadomość od tego "lekarza", że potrzeba jest jeszcze 10 tys. euro, aby opłacić wymianę personelu medycznego w zastępstwie za niego w Jemenie. Wówczas kobieta zorientowała się, że została oszukana - podała Szypczyńska.

Czytaj: Kwarantanna we wrześniu 2021. Ile trwa i jak wygląda skierowanie. To trzeba wiedzieć

Zgłoszenie wyłudzenia pieniędzy

W tym samym dniu na komendę w Piszu przyszedł mężczyzna, który przelał na konto oszustów 12 tys. zł. Oszuści zadzwonili do niego podając się za pracowników banku, którzy ostrzegali go przed próbą "wzięcia na niego kredytu". Dlatego rzekomy konsultant z banku zaproponował mieszkańcowi założenie nowego, bezpiecznego konta i przelania na nie wszystkich pieniędzy. Mężczyzna zgodził się.

- Kolejny raz apelujemy o czujność oraz rozsądek, jeśli chodzi o przelewanie pieniędzy i nawiązywanie kontaktów na portalach społecznościowych - poprosiła Szypczyńska i podkreśliła, że pomysły oszustów są bardzo realistyczne i starannie wyreżyserowane.

Czytaj: Oszustwo metodą "na rosyjskiego lekarza". Kobieta straciła pieniądze

Odwiedziny bez zaszczepienia. Czy szpital może tego zabronić?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum