Ostrzeszów: do "okna życia" trafiło pierwsze dziecko. To dwudniowa dziewczynka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2017 12:59

Dwudniowa dziewczynka trafiła w późnych godzinach wieczornych w środę (5 lipca) do "Okna życia" przy Klasztorze Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie. Dziecko jest zdrowe - mówi PAP dr Anna Mostek z ostrzeszowskiego szpitala.

Ostrzeszów: do "okna życia" trafiło pierwsze dziecko. To dwudniowa dziewczynka
Okno Życia w Koszalinie Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jest to pierwsze dziecko, które pozostawiono w tym oknie, uruchomionym w 2015 r. Magda Stańczyk z biura prasowego ostrzeszowskiej policji poinformowała PAP, że dziewczynkę w godzinach wieczornych znalazły siostry nazaretanki.

- Ze względu na dobro prowadzonego pod nadzorem prokuratury postępowania nie udzielamy szczegółowych informacji - zaznaczyła Stańczyk.

Siostry poinformował alarm, który uruchomił się natychmiast otwarciu okna.

- Dodatkowo alarm podłączony jest do sześciu numerów telefonów - wyjaśniła dyrektor klasztoru siostra Jadwiga.

Pogotowie zabrało noworodka do ostrzeszowskiego szpitala na badania. - Po stanie zdrowia widać, że dziewczynka jest donoszona, ma wzrost 51 cm i waży 2,9 kg - wskazała dr Anna Mostek.

Okno życia w Ostrzeszowie mieści się w budynku przedszkola Sióstr Nazaretanek. To niewielkie pomieszczenie - rodzaj inkubatora, spełniający odpowiednie dla noworodka warunki, w którym kobiety mogą anonimowo i bezpiecznie zostawić nowo narodzone dziecko, jeśli nie chcą lub nie mogą go wychowywać. Biologiczna matka ma sześć tygodni na zmianę decyzji, po upływie których jest uruchamiana procedura adopcyjna.

Okno w Ostrzeszowie powstało we współpracy z Caritas Diecezji Kaliskiej. Swoim zasięgiem obejmuje tereny trzech powiatów: ostrzeszowskiego, kępińskiego i krotoszyńskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum