Ostrowiec Świętokrzyski: woda w szpitalu jest już zdatna do użycia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 października 2017 20:41

Woda dostarczana do SP ZOZ Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim jest już zdatna do użycia - taką decyzję wydał w poniedziałek (2 października) Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Lecznica odwołała zakaz odwiedzin i przyjmowania pacjentów.

Ostrowiec Świętokrzyski: woda w szpitalu jest już zdatna do użycia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Informację o tym, że woda w ostrowieckim szpitalu jest niezdatna do użytku, lecznica otrzymała w czwartek (28 września) po południu. Wykryto w niej bakterie coli. Placówka wprowadziła zakaz odwiedzin, nie przyjmowano też pacjentów.

Następnego dnia zebrał się Zarząd Powiatu, który podjął decyzję o uruchomieniu rezerwy budżetowej. Pieniądze (kilkanaście tysięcy złotych) przeznaczono na budowę wewnętrznego rurociągu, który miał zapewnić dostawę bieżącej, nieskażonej wody. Po kolejnym badaniu wody, które przeprowadzono w poniedziałek, okazało się, że jest ona zdatna do użytku.

- Badanie wykazało, że woda spełnia już wszystkie ustawowe normy. Otrzymaliśmy też decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, który cofnął zakaz używania wody do celów spożywczych i sanitarnych - powiedział PAP przewodniczący Rady Społecznej ZOZ w Ostrowcu Św. Krzysztof Ołownia. Podkreślił jednak, że nadal nie wiadomo, co było przyczyną skażenia wody.

- Trwają cały czas prace, które po kolei eliminują każde z potencjalnych typowanych źródeł skażenia. Możliwości jest wiele. Może to być np. nieszczelność rurociągu czy zbiornika retencyjnego leżącego na terenie szpitala. Ostatnio mieliśmy ulewne deszcze. Nie jest wykluczone, że gdzieś nastąpiło rozszczelnienie i woda z mieszaniną ziemi mogła się dostać się do obiegu, powodując zanieczyszczenie - dodał Ołownia.

W związku z poniedziałkową decyzja Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, szpital zniósł zakaz odwiedzin i przyjmowania pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum