Organizacje pozarządowe: Warszawa coraz bardziej przyjazna wózkom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2015 19:07

W ciągu ostatnich 10 lat stolica stała się bardziej dostępna dla rodziców z małymi dziećmi, dla osób niepełnosprawnych i rowerzystów - uważają organizatorzy kampanii "O Mamma mia! Tu wózkiem nie wjadę!". Podkreślają jednak, że wiele jeszcze jest do zrobienia.

Organizacje pozarządowe: Warszawa coraz bardziej przyjazna wózkom
Fot. Archiwum

Fundacja MaMa zainaugurowała dziesiątą edycję kampanii społecznej "O Mamma mia! Tu wózkiem nie wjadę!". W kampanię zaangażowało się również wiele organizacji społecznych zrzeszających m.in. osoby niepełnosprawne, rodziców z małymi dziećmi.

Tegoroczna akcja poświęcona jest w szczególności dostępności środków transportu i miejsc związanych z przemieszczaniem się - dworców, pociągów, autobusów, stacji benzynowych.

Organizatorzy kampanii podkreślali, że w ostatnich latach Warszawa stała się miastem znacznie bardziej dostępnym dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. W stolicy wciąż jednak jest wiele miejsc nieprzystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rodziców z małymi dziećmi.

Wskazywano m.in. na liczne schody w przejściu podziemnym przy Dworcu Centralnym oraz niedostępność peronów na Dworcu Wschodnim. Problemem w wielu miejscach są np. drzwi trudne do otwarcia przez osoby niepełnosprawne oraz problemy z wejściem do pociągów.

Jak podkreśliła wiceprezes Fundacji MaMa Patrycja Dołowy, dla rodziców podróżujących z małymi dziećmi bardzo ważna jest również możliwość skorzystania z przewijaków oraz miejsca, w którym mogliby nakarmić dziecko.

Jej zdaniem potrzebne są m.in. zmiany w przepisach dotyczących przystosowywania przestrzeni publicznej dla osób niepełnosprawnych.

Organizatorzy kampanii podkreślali również konieczność organizowania konsultacji społecznych na różnych etapach realizacji projektów architektonicznych. Zwracali uwagę, że niejednokrotnie podczas wykonywania remontów zapomina się o potrzebach osób poruszających się na wózkach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum