Organizacje osób niepełnosprawnych popierają wysyłkę leków na receptę

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2018 20:15

Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych wyraża pełne poparcie dla zmian w Prawie farmaceutycznym, których celem jest ułatwienie dostępu do leków z przepisu lekarza osobom niepełnosprawnym. Zdaniem organizacji zmiany zmierzają w dobrym, propacjenckim kierunku i pokazują otwarcie na potrzeby niepełnosprawnych.

Ministerstwo Zdrowia stara się zrozumieć rolę pacjenta i możliwość decydowania przez niego gdzie i w jaki sposób kupi leki, tak żeby było to dla niego bezpieczne i wygodne - podaje w swoim stanowisku MSOON. Fot. Archiwum

W stanowisku przesłanym Rynkowi Zdrowia MSOON wskazuje, że pomimo licznych głosów sprzeciwu Ministerstwo Zdrowia broniło tych rozwiązań. Dodaje, że stanowisko wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego, przedstawione w toku prac parlamentarnych, że ''udostępnienie tej nowej metody, pozwalającej na korzystanie z dostępu do produktów leczniczych w tej wygodnej dla osób z niepełnosprawnościami formie wysyłkowej'' ma poparcie rządu i świadczy o zrozumieniu wyzwań, z którymi tak często mierzą się polscy niepełnosprawni.

Organizacja podkreśla, że dla osób niepełnosprawnych, jak i dla ich opiekunów taka zmiana ma niebagatelne znaczenie.

Po pierwsze, niepełnosprawność jest często powiązana z koniecznością prowadzenia długotrwałej i intensywnej farmakoterapii, której podstawę stanowią leki na receptę.

Po drugie, niepełnosprawność - związana tak często z ograniczoną mobilnością - sprawia, że nawet prosta wizyta w aptece może stanowić problem. Problem nie tylko dla osoby niepełnosprawnej, która musi się tam udać, lecz także często dla jej opiekuna, który musi wybrać się do apteki.

''Jesteśmy także zdania, że takie rozwiązanie nie będzie stanowiło zagrożenia dla pacjentów. Należy pamiętać, że już teraz możliwa jest sprzedaż wysyłkowa leków bez recepty przez apteki'' - pisze w stanowisku Józef Góralczyk z Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum