Polskie Radio/Rynek Zdrowia | 06-02-2019 15:54

Order Uśmiechu jest przyznawany od 50 lat. Pierwszy otrzymał ortopeda Wiktor Dega

Order Uśmiechu to odznaczenie przyznawane od pięćdziesięciu lat osobom z całego świata zasłużonym dla dzieci. Pierwszym kawalerem tego orderu był poznańskiego ortopeda prof. Wiktor Dega. Otrzymał medal 6 lutego 1969 roku.

Fot. archiwum

Order Uśmiechu ustanowiono rok wcześniej.

Nieformalnym pomysłodawcą Orderu był mały pacjent szpitala, który w rozmowie z pisarką Wandą Chotomską, przyznał, że chciałby dać medal lekarzowi, który się nim opiekował. Pomysł ten podchwyciła redakcja Kuriera Polskiego.

Kawaler Orderu Uśmiechu zanim otrzymał to wyróżnienie musiał wypić szklanki soku z cytryny i uśmiechnąć się. Ten rytuał jako pierwszy przeszedł właśnie prof. Dega, który całe życie poświęcił na to, by uchronić dzieci przed kalectwem.

Był światowym pionierem rehabilitacji. W roku 1960 udało mu się w Poznaniu utworzyć pierwszą na świecie Katedrę Medycyny Rehabilitacyjnej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w oparciu m.in. o działania profesora uznała rehabilitacją za praktykę istotną dla zdrowia pacjenta. Przyznała też, że program rehabilitacji przygotowany przez prof. Degę był "modelowym".