Opolskie: rodzice powinni wiedzieć co to jest "witamina A"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2014 11:25

Policjanci z opolskich komend powiatowych na spotkaniach z rodzicami i pedagogami będą rozdawać wydany właśnie poradnik "Jak uchronić dziecko przed uzależnieniem". Opisano w nim m.in. działanie najpopularniejszych narkotyków, leków czy substancji wziewnych.

Poradnik wydały Fundacja Pro-Lege i Komenda Wojewódzka Policji w Opolu w ramach projektu "Świadomy rodzic". Sfinansowany został z grantu Fundacji Górażdże "Aktywni w Regionie". 

Można w nim znaleźć m.in. informacje o najpopularniejszych narkotykach i objawach, jakie wywołują. - Został napisany tak, by dzięki niemu rodzic potrafił rozpoznać, czy jego dziecko zażywa narkotyki, eksperymentuje z lekami czy np. substancjami wziewnymi - powiedział PAP Hubert Adamek z biura prasowego opolskiej Komendy Wojewódzkiej Policji.

Adamek dodał, że znalazły się w nim np. zdjęcie amfetaminy; opisano też, że narkotyk ten powoduje pobudzenie, brak łaknienia, suchość w ustach, przyspieszony oddech czy rozszerzone źrenice. Poinformowano też, jak zachowują się osoby w trakcie i po jego zażyciu, a nawet jakimi slangowymi wyrażeniami posługuje się młodzież, by go określić. - Amfetamina bywa nazywana np. fetą, speedem, proszkiem czy witaminą A - powiedział Adamek.

W podobny sposób twórcy poradnika opisali też inne popularne narkotyki, a także alkohol, nikotynę, substancje wziewne - kleje, farby, lakiery - a nawet dostępne w aptekach bez recepty leki, które zażywane w większych ilościach pobudzają i po które sięga młodzież.

15-stronicowa broszura trafiła już do komend powiatowych w całym regionie i stanie się element wyposażenia tzw. walizek narkotykowych, które wykorzystywane są przez policjantów podczas spotkań z rodzicami i nauczycielami.

Przedmioty znajdujące się w walizkach - jak wyjaśnia biuro prasowe opolskiej policji - mają uświadamiać rodziców, jakie rzeczy znalezione przy dziecku mogą świadczyć o jego kontakcie z narkotykami.

Poradnik będzie rozdawany rodzicom i nauczycielom podczas takich spotkań.- Chcemy uświadamiać, jak wyłapywać sygnały o ewentualnym kontakcie młodych ludzi z substancjami odurzającymi i uwrażliwiać na to, bo substancje te mają negatywny wpływ nie tylko na zdrowie, ale i zachowania społeczne. Czasem popychają do działań o charakterze przestępczym - wyjaśnił Adamek.

Marcin Kosmala z Fundacji Pro-Lege dodał, że podobna publikacja ukazała się już wcześniej, 2-3 lata temu. Cieszyła się dużym powodzeniem, więc Fundacja przy współpracy z policją postanowiła wydać ją jeszcze raz. Kosmala dodał, że została ona jednak rozszerzona o informacje dotyczące odpowiedzialności prawnej związanej np. z posiadaniem czy rozprowadzaniem narkotyków oraz stosowaniem innych substancji odurzających, a także o informacje dotyczące odurzania się lekami, z czym według Kosmali eksperymentuje wielu młodych ludzi. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum