PAP/Rynek Zdrowia | 15-08-2013 12:13

Opolskie: powstaje przewodnik po dla niewidomych

"Dotknij pięknej Opolszczyzny" - taki tytuł będzie mieć przewodnik po woj. opolskim dla osób niedowidzących i niewidomych. Będzie w nim opisanych alfabetem Braille'a i powiększoną czcionką ok. 40 atrakcji regionu. Przewodnik przygotowuje Fundacja Szansa dla Niewidomych.

Dwutomowa publikacja jest właśnie przygotowywana przez Fundację. Ukaże się do końca tego roku. Oprócz opisów największych atrakcji turystycznych Opola i Opolszczyzny w przewodniku znajdzie się również 15 dużych zdjęć dla osób słabowidzących oraz tyle samo rycin tych fotografii przystosowanych do odbioru za pomocą dotyku dla niewidomych.

Będzie również pięć wypukłych map przedstawiających region lub jego części. - Kompletujemy właśnie listę miejsc, które zaprezentujemy w publikacji - powiedziała PAP Ilona Nawankiewicz z opolskiej filii Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Wiadomo już, że wśród opisanych w przewodniku miejsc z samego Opola nie zabraknie na pewno ratusza, katedry, amfiteatru i Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, opolskiego zoo, Muzeum Śląska Opolskiego czy wieży Piastowskiej.

Z miejsc wartych polecenia w regionie w publikacji będą z kolei zamki w Mosznej czy Brzegu, Kamień Śląski czy gród w Byczynie. - Prócz tego będą też informacje, gdzie w okolicy tych atrakcji można zjeść coś dobrego albo gdzie przenocować - zapowiedziała Nawankiewicz.

Przedstawicielka Fundacji wyjaśniła, że podobne przewodniki powstały już wcześniej np. w woj. dolnośląskim ("Dotknij Wrocławia - przewodnik turystyczny po starówce we Wrocławiu dla osób niewidomych i niedowidzących") czy lubuskim ("Lubuskie na wyciągnięcie ręki"). - Pozazdrościliśmy im i postanowiliśmy stworzyć podobną propozycję dla osób, które zechcą zwiedzić Opolszczyznę - wyjaśniła Nawankiewicz.

Przewodnik dla niedowidzących i niewidomych "Dotknij pięknej Opolszczyzny" zostanie wydany w stu egzemplarzach. Trafi m.in. do punktów informacji turystycznej, urzędu marszałkowskiego, powiatowych centrów pomocy rodzinie. Będzie też rozdawany przez Fundację.