Opolskie: polskie i czeskie gminy chcą razem dbać o jakość powietrza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2019 14:14

Gminy województwa opolskiego będą współpracowały z samorządami czeskich krajów - ołomunieckiego i morawsko-śląskiego - przy wdrażaniu projektu ochrony powietrza. Spotkanie w tej sprawie odbyło się w czwartek na zamku w Mosznej.

Opolskie: polskie i czeskie gminy chcą razem dbać o jakość powietrza
Fot. PTWP

Województwo opolskie złożyło do Komisji Europejskiej projekt zarządzania jakością powietrza w samorządach. W jego ramach mają być przeszkoleni i wyposażeni w odpowiedni sprzęt specjaliści pracujący w 26 gminach woj. opolskiego. Oprócz monitorowania jakości powietrza będą także doradzać mieszkańcom m.in. w doborze odpowiednich źródeł ogrzewania domów.

W projekcie, oprócz opolskich samorządów i Politechniki Opolskiej, wezmą udział także samorządowcy z czeskich gmin pogranicza. Na zamku w Mosznej omawiano praktyczne aspekty polsko-czeskiej współpracy.

- Współpraca z naszymi sąsiadami z Czech będzie polegała głównie na edukacyjnej stronie projektu. Z wicehetmanami kraju morawsko-śląskiego i ołomunieckiego chcemy ustalić na przykład, w jaki sposób będziemy wymieniali się informacjami na temat stanu powietrza każdego dnia, tak, by można było w profesjonalny sposób opracowywać zebrane w ramach projektu dane - powiedział członek zarządu województwa opolskiego Stanisław Rakoczy.

Złożony do programu "Life" projekt województwa wstępnie bardzo dobrze oceniła Komisja Europejska. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielił promesy na dofinansowanie wkładu własnego. Województwo liczy na dofinansowanie z UE w wysokości 2,8 mln euro.

Głównym celem projektu jest lepsze i skoordynowane działanie na wszystkich szczeblach administracji publicznej w regionie. Oprócz przeszkolenia ekspertów, którzy pojawią się we wszystkich gminach uczestniczących w projekcie, zaplanowano także opracowanie i wdrożenie wspólnej dla całego regionu aplikacji, dzięki której będzie można śledzić zanieczyszczenia powietrza. We wszystkich gminach województwa będą zainstalowane czujniki powietrza.

Marek Szczepanik (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum