Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 04 września 2009 11:03

Życie niepełnosprawnych powoli zmienia się na lepsze, ale daleko mu jeszcze do normalności.

Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sprzyjać tej normalności mają Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych; odbywają się na placu Wolności w Opolu już po raz dziewiąty. W czwartek (3 września) niepełnosprawni dostali symboliczne klucze do bram miasta. Panować nad nim będą także w piątek (4 września).

Niepełnosprawni chcą żyć jak wszyscy. Justyna Krasicka jest więc aktywna, pracuje, zajmuje się malarstwem. Zarabia dzięki temu na siebie. Nie mniej istotne są kontakty towarzyskie,  bo - jak mówi - taka aktywność zawodowa i prywatna sprawia, że staje się bardziej sprawna, choć urodziła się z porażeniem mózgowym i zdarzają się sytuacje, z którymi sobie nie radzi.

Zauważa jednak pozytywne zmiany w otoczeniu. Niepełnosprawni mają teraz większe szanse na pracę niż kiedyś. Systematycznie znikają kolejne bariery architektoniczne, choć nadal ich nie brakuje. Ciągle osoby na wózku napotykają na przeszkody, takie jak chociażby wysokie krawężniki czy schody. Ale nowe budynki  już są przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych, nie są warownią nie do zdobycia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum