Opole: w centrum ginekologii zainicjowali akcję "Kocyk dla maluszka"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2018 10:29

Każdy noworodek, który przyjdzie na świat w województwie opolskim otrzyma specjalny kocyk. W piątek (27 lipca) w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu oficjalnie zainaugurowano specjalną akcję w ramach programu "Opolskie dla Rodziny" i kampanii "Opolska mama ma moc".

Fot. Flickr

Jak informuje Violetta Ruszczewska z opolskiego urzędu marszałkowskiego, opolskie jako jedyne w kraju ma swój autorski program opieki nad mamą i dzieckiem.

- "Kocyk dla maluszka" to pomysł, który zrodził się w trakcie realizacji programu "Opolskie dla Rodziny" i kampanii "Opolska Mama Ma Moc". W ramach akcji każda mama, która urodzi dziecko w jednym ze szpitali w regionie, otrzyma kocyk, książkę "Oczami mamy i taty" oraz list, dzięki któremu dowie się o możliwości skorzystania z bogatej oferty porad i badan profilaktycznych, przygotowanej dla najmłodszych i ich rodziców - powiedziała Ruszczewska.

Dodała, że przed urodzeniem dziecka mamy mogą skorzystać z badań prenatalnych, a przyszli rodzice uczestniczyć w bezpłatnych szkołach rodzenia. - Swoją wiedzą z młodymi rodzicami dzielą się psychologowie, terapeuci, lekarze, położne. Nowonarodzone dziecko otoczone jest kompleksową opieką - wyjaśniła Ruszczewska.

Psycholog z CGPiN w Opolu Joanna Wawrzyniak, zwróciła zaś uwagę na to, że zarówno dla mamy, jak i nowo narodzonego dziecka, najważniejszy jest kontakt i zapewnienie bezpieczeństwa.

- Naturalnym odruchem jest otulenie dziecka, zapewnienie mu ciepła i nakarmienie. Dziecko czuje się wtedy bardzo bezpiecznie. Odpowiedni kocyk pozwala także na utrzymanie stabilnej pozycji ciała. Dziecko wtedy szybciej się uspokaja, zasypia i łatwiej jest regulować temperaturę jego ciała. "Kocyk dla maluszka", to miły upominek, ale też symbol kontaktu z dzieckiem. Często jest to też pamiątka, która pozostaje z nami na wiele lat. Samo dziecko bardzo lubi przytulać się do kocyka, czuje się wtedy bezpiecznie - mówiła psycholog.

W ramach akcji zakupiono już pięć tysięcy kocyków w uniwersalnych kolorach, opatrzonych specjalną wszywką z adresem strony internetowej projektu, gdzie można znaleźć porady i wskazówki przydatne rodzicom. Do tej pory władze regionu na program skierowany do mam i dzieci w regionie wydały około 60 mln złotych. Dodatkowe 10 mln to środki z budżetu państwa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum