Opole: pracownicy NFZ z lekcjami u maturzystów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2020 18:49

Od przyszłego tygodnia pracownicy opolskiego NFZ rozpoczną lekcje w klasach maturalnych. W ramach pilotażowego w skali kraju projektu, zamierzają zapoznać 1,5 tysiąca uczniów m.in. z zasadami świadczeń zdrowotnych i posługiwania się e-tożsamością.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak powiedziała PAP Barbara Pawlos z opolskiego oddziału NFZ, rozpoczynający się od przyszłego tygodnia pilotażowy projekt to to kolejny etap akcji "Pozwól na SORze walczyć o życie" mający na celu edukację młodzieży w zakresie poruszania się w obszarze opieki zdrowotnej, zasad ubezpieczenia zdrowotnego, profilaktyki chorób i promocji zdrowia skierowany do uczniów klas maturalnych Opola.

- Naszym założeniem jest dotarcie do uczniów, którzy już posiadają dowód osobisty, a za chwilę zaczną samodzielne funkcjonowanie w dorosłym życiu. W pierwszej edycji projektu chcemy spotkać się z tegorocznymi maturzystami, ale z czasem zamierzamy poszerzyć zasięg akcji o uczniów innych klas - powiedziała Pawlos.

Program zakłada przeprowadzenie w każdej klasie, biorącej udział w projekcie, dwóch lekcji. Pierwsza będzie miała charakter teoretyczny. W jej trakcie uczniowie m.in. będą mieli za zadanie założenie sobie Profilu Zaufanego. Podczas drugiej lekcji, z udziałem specjalistów Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, będą prezentowane praktyczne zastosowania e-tożsamości.

- Chcemy, by uczeń wiedział, co to jest e-recepta, do kogo może się zgłosić w przypadku nagłej choroby, jak działa Internetowe Konto Pacjenta. Wiedza, którą chcemy przekazać uczniom, będzie przydatna nie tylko im, ale też starszym członkom ich rodzin, którzy być może mają jeszcze kłopoty z poruszaniem się w wirtualnej rzeczywistości. Chcemy także wyjaśnić, dlaczego nie warto mieć "dziur" w ubezpieczeniu i dlaczego np. podejmując wakacyjną pracę, pamiętać po powrocie w mury uczelni, o ponownym zarejestrowaniu się w systemie ubezpieczeniowym - wyjaśnia Pawlos. 

Marek Szczepanik

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum