Opole: komunikat o badaniach cytologicznych wywołał oburzenie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2017 20:42

Położna z przychodni w Opolu wywiesiła ogłoszenie zniechęcające kobiety do badań cytologicznych. Ogłoszenie zdjęto w poniedziałek (13 marca) po głosach oburzenia pacjentek i interwencji NFZ.

Opole: komunikat o badaniach cytologicznych wywołał oburzenie
Komunikat o badaniach cytologicznych wywołał oburzenie pacjentek. Fot. Archiwum

Według kierownictwa przychodni kartka została powieszona bez wiedzy dyrekcji.

Na drzwiach przychodni przy ulicy Licealnej w Opolu jedna z położnych powiesiła ogłoszenie o treści: "Jeśli badanie cytologiczne miała pani wykonane w ciągu ostatnich trzech lat i nie wykazało ono zmian, nie ma potrzeby jego powtarzania. Zarzadzenie: Narodowy Fundusz Zdrowia Ministerstwo Zdrowia" (pisownia oryginalna).

Kartka nie miała żadnego podpisu ani pieczątki.

Po tym, jak zdjęcie ogłoszenia zamieściły na portalach społecznościowych oburzone pacjentki, w poniedziałek zareagował Opolski Oddział Wojewódzki NFZ. Kartkę usunięto. 

Na swojej stronie NFZ w Opolu zamieścił komunikat, w którym przypomina, że program profilaktyki raka szyjka macicy (cytologia) jest adresowany do kobiet w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat oraz kobiet obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunopresyjne), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Jednocześnie NFZ zapewnia, że kobiety, które nie mieszczą się w podanej grupie wiekowej lub posiadają wskazania medyczne do wykonania badań, mogą również skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych w poradniach posiadających umowę z Funduszem.

Działania przychodni ginekologicznej autorzy komunikatu określają jako "całkowicie niezrozumiałe".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum