Opole: Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie odwiedził rannych z Majdanu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2014 15:35

Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Witalij Maksymenko odwiedził we wtorek (4 marca) czterech rannych na Majdanie Ukraińców, którzy są leczeni w dwóch opolskich szpitalach. W sumie w Polsce hospitalizowanych jest obecnie 84 obywateli Ukrainy.

Czterej ranni Ukraińcy w nocy z piątku na sobotę (28.02/1.03) dotarli do dwóch opolskich placówek: Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu oraz Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Podczas rozmów z nimi Maksymenko dopytywał o potrzeby, samopoczucie, obiecywał ewentualną pomoc przy załatwianiu formalności wizowych bliskim, którzy chcieliby ich odwiedzić w Opolu. Pytał także opolskich lekarzy o stan zdrowia rodaków.

Zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Centrum Medycznego (WCM) w Opolu Andrzej Kucharski zapewniał, że dwójka przebywających w jego placówce Ukraińców jest w dobrym stanie ogólnym. - Pacjenci są sprawni, ich rany goją się dobrze, bez powikłań. Wszystko idzie w dobrym kierunku - dodał. Zaznaczył jednak, że trudno przewidzieć, ile czasu będą jeszcze musieli zostać w szpitalu.

Jurij Todoruk i Michał Hubarczuk, obaj z Jaremczy, do WCM trafili z ranami postrzałowymi nóg. W rozmowie z PAP mówili, że czują się dobrze i mają dobrą opiekę w WCM. Podkreślali też, że wiele zawdzięczają ukraińskim lekarzom, którzy opatrywali ich jeszcze na Majdanie i opiekowali się tuż po tym, jak zostali ranni. Zapewniali, że już gotowi byliby jechać na Ukrainę, bo gdy w telewizji widzą, co się dzieje w ich kraju, to "bolą ich dusze i serca".

Przyjazd rannych do Opola zorganizowało Stowarzyszenia Współpracy Polska-Ukrainy Nadwórna. Prezes Stowarzyszenia Adam Karcher powiedział PAP, że być może jeszcze w tym tygodniu mogą dotrzeć kolejni dwaj poszkodowani z Ukrainy. - O ile stan ich zdrowia pozwoli na transport - zastrzegł.

Natomiast Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie zapowiedział, że dwójka z leczonych na południu Polski jego rodaków jeszcze w tym tygodniu może wrócić do kraju. Wyliczył, że obecnie na terenie jego okręgu konsularnego (obejmuje woj. opolskie, śląskie, dolnośląskie, świętokrzyskie i małopolskie) znajduje się w sumie 41 obywateli Ukrainy. Najwięcej - 25 - w Krakowie.

Maksymenko dziękował za opiekę nad Ukraińcami. - Nasi obywatele czują się tu bardzo dobrze - zapewniał. Pytany, jakiej jeszcze pomocy potrzebowaliby jego rodacy mówił, że mogłaby to być pomoc psychologiczna. Dodał też, że zostało utworzone konto, na którym zbierane są środki dla rodzin osób, które zginęły na Majdanie - tzw. niebieskiej sotni. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum