Opera i Filharmonia Podlaska zapraszają niedosłyszących

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2008 15:30

Osoby niedosłyszące na równi z pełnosprawnymi mogą od środy uczestniczyć w koncertach odbywających się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku (OiFP). Placówka wyposażyła sale koncertowe w specjalne słuchawki - poinformowała PAP w środę kierownik biura koncertowego instytucji, Lucyna Syty-Prokopiuk.

Specjalny nadajnik na podczerwień oraz słuchawki pozwolą 36 niedosłyszącym osobom na uczestnictwo w koncertach.

Aparatura zainstalowana została w sali koncertowej (24 pary słuchawek) oraz kameralnej (12 par). Sprzęt zakupiono dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON w ramach programu „Pitagoras 2007 - program pomocy osobom z uszkodzeniem słuchu“.

Lucyna Syty-Prokopiuk podkreśliła, że na montażu słuchawek skorzystają szczególnie niedosłyszący uczniowie, którzy będą mogli na równi ze swymi pełnosprawnymi rówieśnikami uczestniczyć w audycjach edukacyjnych OiFP.

Jak zaznacza Luyna Syty-Prokopiuk placówka od kilku lat współpracuje z Polskim Związkiem Głuchych i stara się wychodzić naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych. Współorganizuje m.in. koncerty charytatywne, z których dochód przeznacza na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych niepełnosprawnych dzieci.

Słuchawki mogą być wykorzystywane zarówno przez osoby niedosłyszące i posiadające aparaty słuchowe, jak i osoby w pełni słyszące do tłumaczeń symultanicznych - podkreśla Piotr Sznajder, który nadzorował montaż sprzętu.

Słuchawki posłużą też osobom niewidomym i niedowidzącym w czasie projekcji filmów z audiodeskrypcją, czyli lektorskim opisem tego, co dzieje się na ekranie.

Docelowo OiFP chce zainstalować w swoich salach koncertowych sto takich słuchawek i nadajników. Instalacja dotychczasowej aparatury kosztowała prawie 60 tys. zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum