Omdlenia i zasłabnięcia: dajmy takiej osobie poleżeć, nie pionizujmy od razu

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2019 10:27

Wysokie temperatury i duchota to ekstremalne warunki dla organizmu. Niektóre osoby mogą reagować omdleniem lub zasłabnięciem. Jak udzielić w takiej sytuacji pierwszej pomocy i nie popełnić przy tym błędu?

Omdlenia i zasłabnięcia: dajmy takiej osobie poleżeć, nie pionizujmy od razu
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak pomóc osobie, która zemdlała? Po pierwsze trzeba sprawdzić, czy oddycha i czy jest przytomna.

- Raczej nie szukamy tętna, bo robienie tego w stresie, przez osoby niewprawne, może nie przynieść dobrego skutku, a nawet zaszkodzić - zaznaczał PAP anestezjolog dr Dariusz Starczewski z Centrum Medycznego MML w Warszawie.

Jeśli stwierdzamy, że osoba nie oddycha, należy natychmiast wezwać pogotowie i rozpocząć resuscytację.

Jeśli pacjent oddycha, ale jest nieprzytomny, należy ułożyć go w pozycji bezpiecznej na boku. Choć kiedyś zalecano podnoszenie nóg, ostatnie wytyczne nie zawierają tego rodzaju rekomendacji ze względu na ryzyko problemów kardiologicznych lub neurologicznych osoby, która zemdlała.

- Zadbanie o dopływ świeżego powietrza, poluzowanie uściskanych rejonów ciała szybko daje dobry efekt i pacjent szybko odzyskuje świadomość - mówi lek. Dariusz Starczewski .

Lekarz przestrzega, aby nie pionizować takiej osoby zbyt szybko - lepiej dać jej poleżeć, potem spokojnie posiedzieć, a przy wstawaniu asekurować, ponieważ możliwość nawrotu omdlenia jest dość duża. Warto taką osobę napoić, szczególnie podczas upałów, ale płyn podajemy tylko wtedy, gdy osoba jest przytomna i sama może unieść szklankę czy butelkę.

Pod żadnym pozorem nie wolno dawać jej swoich leków, np. nitrogliceryny, ponieważ tego typu medykamenty mają za zadanie rozszerzać naczynia i obniżać ciśnienie, co może skończyć się powtórnym omdleniem.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum