Olsztyn: szukali krwiodawców w centrum miasta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2011 20:00

Specjalny autobus przystosowany do pobierania krwi stanął w czwartek (4 sierpnia) w centrum Olsztyna. Latem zapotrzebowanie na krew na Warmii i Mazurach wzrasta nawet o połowę.

Olsztyn: szukali krwiodawców w centrum miasta

Jak powiedziała dyrektor Wojewódzkiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Grażyna Kula, szczególnie w czasie wakacji, gdy brakuje krwi, placówka stara się pozyskiwać krwiodawców w terenie. Wykorzystuje do tego specjalnie dostosowany autobus - mobilny punkt poboru krwi, w którym można wypełnić stosowne dokumenty, przejść badania oraz oddać krew. 

W czwartek (4 sierpnia) autobus stanął przy głównej ulicy Olsztyna, al. Piłsudskiego. Krew mogli tu oddać zarówno urzędnicy jak i przechodnie. Zainteresowanie było spore - utworzyła się nawet kolejka oczekujących.
 

Kula podkreśliła, że latem jest zwiększone zapotrzebowanie na krew z uwagi na wyższą niż poza sezonem liczbę wypadków komunikacyjnych i większą liczbę osób przebywających w tym czasie na Warmii i Mazurach.

Jak zaznaczyła, ma sygnały, że niektóre szpitale odwołują planowe operacje ze względu na brak dostatecznej ilości krwi konkretnej grupy. 

Na Warmii i Mazurach jest około 20 tys. honorowych krwiodawców, 30 proc. z nich to kobiety. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum