Olsztyn: studenci medycyny wspierają sanepid, telefonicznie rozmawiają z zakażonymi SARS-CoV-2

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2020 20:46

Sześciu studentów medycyny każdego dnia - także w weekendy - wolontariacko pracuje w olsztyńskim sanepidzie. Studenci m.in. telefonicznie rozmawiają z osobami zakażonymi i w nadzorze epidemiologicznym oraz sporządzają notatki na temat stanu ich zdrowia.

Studenci telefonicznie rozmawiają z osobami zakażonymi koronawirusem; FOT. PTWP

- Wolontariusze są dla nas wielkim wsparciem - przyznała w rozmowie z PAP dyrektor olsztyńskiego sanepidu Teresa Parys. Przyznała, że grupa sześciu studentów medycyny pracuje w systemie zmianowym przez cały tydzień, po kilka osób na raz.

- Niestety, osoby te nie mogą pracować zdalnie, muszą pojawiać się u nas osobiście, ponieważ dokonują wpisów w dokumentacji osób chorych i przebywających w nadzorze epidemiologicznym. Tym bardziej doceniamy ich poświęcenie i odwagę - powiedziała PAP Parys.

Studenci pracują w sanepidzie wolontariacko. Otrzymują od urzędników numery telefonów osób objętych nadzorem epidemiologicznym. Kontaktują się z tymi ludźmi i prowadzą tzw. wywiady epidemiologiczne. Z każdej rozmowy studenci medycyny sporządzają notatki oraz uzupełniają bazy sanepidu.

Pracownicy sanepidów związku z epidemią mają bardzo wiele pracy związanej ze sporządzaniem dokumentacji, czy wydawaniem decyzji administracyjnych. "Każda para rąk, która może nas odciążyć, jest potrzebna i cenna" - podkreśliła Parys i dodała, że wolontariusze przyznają, że praca w czasie epidemii w sanepidzie pozwala im sprawdzić m.in. swoją predyspozycję do zawodu.

W piątek warmińsko-mazurski urząd wojewódzki informował, że w regionie nadzorem epidemiologicznym objętych jest 1749 osób.

Joanna Kiewisz-Wojciechowska (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum