Olszewski, Owsiak i Szostek honorowymi obywatelami Warszawy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2014 14:21

Były premier Jan Olszewski, założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak oraz wybitny polski chirurg naczyniowy prof. Mieczysław Szostek zostali w czwartek (31 lipca) honorowymi obywatelami Warszawy.

Uroczystość nadania tytułów odbywa się podczas dorocznej sesji Rady Warszawy na Zamku Królewskim, w przeddzień głównych obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Na uroczystość przybył osobiście spośród wyróżnionych tylko prof. Mieczysław Szostek; tytuł honorowego obywatela w imieniu Jana Olszewskiego odebrała jego żona Marta; wystąpienie z podziękowaniem Jerzego Owsiaka zostało odtworzone z nagrania (Owsiak przebywa w w Kostrzynie nad Odrą, gdzie w czwartek rozpoczyna się Przystanek Woodstock).

Przyznanie tytułu honorowego obywatela stolicy jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców.

Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Powrócono do tego w 1992 r. Wyróżniona w ten sposób osoba (dotychczas było ich 68) otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum