Okuliści z Polski dotarli do Tanzanii. Pomagają w leczeniu i operacjach zaćmy

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP10 czerwca 2021 14:05

Polscy okuliści przebywają w Tanzanii. W ramach wolontariatu pomagają w leczeniu i operacjach zaćmy. To trzecia taka wyprawa okulistów-wolontariuszy z Poznania

Okuliści z Polski dotarli do Tanzanii. Pomagają w leczeniu i operacjach zaćmy
Okuliści z Poznania w trakcie poprzednich wyjazdów do Tanzanii/Fundacja Redemptoris Missio
  • Okuliści wyruszyli do Tanzanii zabierając ze sobą konieczny sprzęt
  • W Afryce problem zaćmy jest bardzo poważny - operacja oczu jest dostępna jedynie najbogatszym
  • To trzecia taka wyprawa okulistów-wolontariuszy z Poznania

Lekarze wyruszyli do Afryki pod koniec maja. Zabrali ze sobą specjalny mikroskop i konieczny do operacji sprzęt. W czwartek poinformowali, że ich praca w prowadzonym przez Elżbietanki szpitalu misyjnym w Maganzo w Tanzanii dobiega końca.

Rosnący problem zaćmy w Tanzanii

- Wiele z przebadanych osób potrzebuje o wiele bardziej skomplikowanych operacji, które należy wykonać w szpitalu w stolicy Tanzanii. Poza diagnostyką i badaniami wzroku nasz zespół przygotował na miejscu również gabinet okulistyczny i przeszkolił miejscowy personel z obsługi sprzętu, który lekarze zabrali ze sobą do Afryki - poinformowała w czwartek fundacja.

Jak tłumaczyła prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" Justyna Janiec-Palczewska, zaćma jest olbrzymim problemem w krajach afrykańskich i dotyczy głównie osób po 50 roku życia.

W Polsce zabiegi usunięcia zaćmy są ogólnodostępne i powszechne. W Afryce jest o nie niezwykle trudno i stać na nie tylko najbogatszych. Nieleczona zaćma prowadzi do ślepoty, a ta do skrajnego ubóstwa. W Afryce niewidome osoby mogą liczyć jedynie na własną rodzinę, nie ma tam systemu emerytalnego, a ślepota sprawia, że ludzie żyją głównie w obrębie własnego domostwa i nie mają żadnego dochodu - powiedziała.

Specjalistyczny sprzęt pomocny w Afryce

W ubiegłym roku fundacja zakupiła warty 60 tys. zł mikroskop operacyjny, który lekarze zabrali ze sobą do Afryki. Zabrali też konieczny do operacji sprzęt, soczewki i leki.

To trzecia taka wyprawa zespołu okulistów - wolontariuszy poznańskiej fundacji. Poprzednie edycje odbywały się w Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej.

Wyprawa okulistów była możliwa dzięki współpracy fundacji Redemptoris Missio z krakowską fundacją Malak.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum