Ok. 14 tys. zł z aukcji prac studentów gdańskiej ASP trafi do dzieci z autyzmem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2017 10:53

Przeprowadzona w sobotę w Gdańsku aukcja prac wykonanych głównie przez studentów miejscowej Akademii Sztuk Pięknych przyniosła około 14 tys. zł. Fundusze posłużą zakupowi pomocy dydaktycznych i terapeutycznych dla dzieci z autyzmem.

Ok. 14 tys. zł z aukcji prac studentów gdańskiej ASP trafi do dzieci z autyzmem
Na aukcji wystawiono 42 prace Fot. Archiwum

O efektach aukcji poinformowała w sobotę PAP Julia Podsiadło, przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studentów ASP w Gdańsku, która to Rada była organizatorem licytacji. - Dopiero w poniedziałek zaksięgujemy wszystkie wpływy, ale uzbieraliśmy w sumie - z aukcji i innej sprzedaży około 14 tys. zł - wyjaśniła Podsiadło.

Przypomniała, że na aukcji wystawiono 42 prace - głównie oleje, grafiki, rzeźby i ceramikę, przygotowane przede wszystkim przez studentów różnych roczników, ale też absolwentów i wykładowców gdańskiej uczelni plastycznej.

Najdrożej - za 2,5 tys. zł - sprzedała się praca wykładowcy ASP - Grażyny Kilarskiej. To obraz prezentowany był wcześniej na zbiorowej wystawie w Europejskim Centrum Solidarności. Sumę 320 zł osiągnęła z kolei praca "Uroki jesieni" przygotowana przez dzieci z ośrodka, do którego trafi cały dochód z aukcji - podopiecznych Fundacji - Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) w Gdańsku.

Licytacja odbyła się w należącej do ASP zabytkowej Wielkiej Zbrojowni. W trakcie aukcji czynne były też stoiska, na których można było kupić - już po ustalonych z góry cenach - inne prace studentów gdańskiej ASP a także upieczone przez nich ciasta.

Jak wyjaśniła PAP Podsiadło za zebrane fundusze, w uzgodnieniu z dyrekcją IWRD, zostaną zakupione zestawy materiałów plastycznych dla podopiecznych Instytutu i najprawdopodobniej tablety, które posłużą autystycznym dzieciom do ćwiczeń.

- Mamy świetną współpracę z Politechniką Gdańska, której pracownicy wspólnie z nami tworzą aplikacje wspomagające terapię dzieci z autyzmem. Do tych ćwiczeń wykorzystujemy tablety - wyjaśniła w rozmowie z PAP Małgorzata Wokacz-Zaborowska z Fundacji IWRD,

Instytut zajmuje się dziećmi z autyzmem ale też zespołem Aspergera. Prowadzi on w Gdańsku przedszkole integracyjne dla 22 dzieci z autyzmem, poradnię pod której opieką znajduje się kilkadziesiąt rodzin oraz Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

Wokacz-Zaborowska wyjaśniała, że IWRD jest pierwszą w Polsce i Europie placówką, która stosuje metody zaproponowane przez Princeton Child Development Institute w USA. - To terapia behawioralna. W jej ramach definiuje się obszary deficytowe dzieci i do tego dostosowuje się bardzo indywidualny program terapii i nauczania. Jest to nauka drobnych umiejętności, która potem rozbudowywana jest o kolejne obszary - wyjaśniła dodając, że w całym procesie partnerami terapii dzieci są nie tylko nauczyciele, ale też rodzice.

Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego ASP organizuje aukcje już od ośmiu lat (tegoroczna była dziewiątą z kolei). Za każdym razem dochód ze sprzedanych prac studentów, absolwentów i wykładowców ASP, przekazywany jest potrzebującym dzieciom. Co roku pieniądze trafiają do innej placówki czy organizacji. Dotychczas studenci wsparli m.in. małych pacjentów Pomorskiego Centrum Traumatologii oraz Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum