Ojciec redemptorysta o pracy w szpitalu dr. House'a i amerykańskiej ochronie zdrowia

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2013 10:50

O. Andrzej Kukla, redemptorysta z Krakowa pracował w szpitalu w Somerville, ok. 80 km od Nowego Jorku. W lecznicy kręcono niektóre sceny słynnego serialu "Doktor House".

Ojciec redemptorysta o pracy w szpitalu dr. House'a i amerykańskiej ochronie zdrowia

W rozmowie z dziennikarzem Gazety Krakowskiej ojciec Kukla opowiada też o tym, jak wygląda szpital, który posłużył za wzór serialowej lecznicy.

 ''Przede wszystkim luksusowy. Podobnie jak wszystkie szpitale w sąsiedztwie Princeton. W szpitalu, gdzie pracowałem, sama doba hotelowa bez opieki medycznej kosztuje ok. 2000 dolarów USA. Szpital ten ma 300 łóżek. To wielospecjalistyczna placówka: są oddziały od perinatologii i położnictwa do geriatrii i leczenia nowotworów'' - relacjonuje.

Wskazuje, że po pewnym czasie, wchodząc na salę od razu wiedział, kto jakie ma ubezpieczenie. Inaczej leczono emerytowanego gubernatora stanu, który ma wysokie ubezpieczenie rządowe. Natomiast pacjent z ubezpieczeniem podstawowym, czyli tzw. basic social, mógł jedynie liczyć na podstawowe leki i środki przeciwbólowe.

Redemptorysta przyznaje, że widział jak rodziny popadały w rozpacz na widok szpitalnego rachunku. Bliscy musieli często decydować, do jakiej sumy ojciec czy żona mają być leczeni.

''Leczenie w Ameryce jest biznesem. Jeżeli ktoś ma ubezpieczenie wykupione do 250 tys. dolarów, dokładnie tyle pokrywa jego ubezpieczyciel'' - mówi ojciec Andrzej Kukla.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum