Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 01-09-2017 15:22

Ogólnopolski Test Wątroby: Polacy nadmiernie obciążają ten narząd

W ramach kampanii edukacyjnej „Szczęśliwa wątroba, szczęśliwy Ty” 45 tys. osób wzięło udział w internetowym, Ogólnopolskim Teście Wątroby. Okazało się, że Polacy źle traktują wątrobę, zmuszając ją do pracy ponad siły.

Fot. archiwum

Ponad 65 proc. ankietowanych kilka razy w tygodniu spożywa desery, ciasta i słodzone napoje. Prawie połowa na sport przeznacza mniej niż godzinę tygodniowo. Tylko jedna osoba na cztery ćwiczy więcej niż trzy godziny w tygodniu.

To bardzo złe statystyki, tym bardziej że dochodzi do nich główny wróg wątroby, czyli alkohol. Jak podsumowuje Gazeta Wyborcza, prawie 15 proc. ankietowanych codziennie wypija więcej niż dwa kufle piwa lub dwie trzecie butelki wina. Raz na tydzień taką ilość alkoholu spożywa jedna czwarta ankietowanych.

W przypadku podejrzeń dot. nieprawidłowego funkcjonowania wątroby powinniśmy sprawdzić stężenie enzymów wątrobowych - aminotransferazy alaninowej i aminotransferazy asparaginianowej, czyli ALT i ASPAT (normy to 5-40 U/l). To proste i tanie badanie krwi, które można wykonać w każdym laboratorium.

Więcej: www.wyborcza.pl