Odznaczeni za promocję zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2009 19:48

Order Ambasadora Rozwoju Profilaktyki Zdrowia w Polsce to honorowe odznaczenia przyznawane od pięciu lat przez fundację Akademia Zdrowia i Urody oraz Stałe Przedstawicielstwo ONZ w Polsce. Otrzymują je osoby i organizacje, których działalność przyczynia się do poprawy zdrowia Polaków.

Wśród osób, którym przyznano w tym roku order znalazł się zmarły 8 marca prof. Zbigniew Religa.

- Profesor dowiedział się wcześniej o odznaczeniu i bardzo się ucieszył. Choć nie może być z nami, na pewno towarzyszy nam duchem. Był dobrym człowiekiem, wszystko robił z sercem - powiedziała prezes fundacji Akademia Zdrowia i Urody Bogusława Witer.

Maria Kaczyńska została wyróżniona „za zaangażowanie na rzecz profilaktyki onkologicznej, poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce oraz za działalność na rzecz zapobiegania krzywdzeniu i wykorzystywaniu dzieci, a także za zaangażowanie w problemy ochrony środowiska”.

Odznaczony został także gen. brygady prof. Jan Krzysztof Podgórski, wybitny neurochirurg. Jak podkreślono w uzasadnieniu, dzięki niemu tysiące pacjentów uniknęło inwalidztwa, mogą teraz żyć i normalnie pracować.

- Posłannictwem lekarza jest niesienie pomocy. Mimo wszelkich przeciwności robię to od lat i będę robił dalej, niezależnie od wyróżnień - powiedział Podgórski.

Wśród uhonorowanych orderem znaleźli się również założycielka i prezes fundacji Polsat Małgorzata Solorz-Żak, ks. prof. Zdzisław Ossowski, Jolanta Banach i dr. Marek Głuchowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum