Odwiedzili groby zasłużonych lekarzy i farmaceutów na Starych Powązkach

Autor: wum.edu.pl/Rynek Zdrowia • • 10 sierpnia 2019 18:16

Na Starych Powązkach w Warszawie odbyły się dwa spacery pt. "W pętli Uroborosa i Eskulapa. Groby słynnych medyków i farmaceutów".

Odwiedzili groby zasłużonych lekarzy i farmaceutów na Starych Powązkach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Reprezentanci władz uczelnianych, oddając hołd swoim słynnym poprzednikom, złożyli wieńce na grobach siedmiu rektorów Uniwersytetu Warszawskiego oraz rektorów Akademii Medycznej w Warszawie, profesorów: Jana Mazurkiewicza, Franciszka Krzyształowicza, Mieczysława Michałowicza, Jerzego Modrakowskiego, Franciszka Czubalskiego, Jana Nielubowicza oraz Szczęsnego Leszka Zgliczyńskiego, a także na wielu innych grobach znajdujących się na Cmentarzu Powązkowskim.

Uczestnicy zwiedzania mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat pochówków i zwyczajów pogrzebowych warszawskich akademików, takich jak to, że dziś nie sposób znaleźć na cmentarzu miejsca spoczynku pierwszego dziekana WL Szkoły Lekarskiej - Jacka Dziarkowskiego, ponieważ pierwsze osoby na Cmentarzu Powązkowskim chowano bezpośrednio w ziemi, a także że biret rektorski to ta część ceremonialnego stroju rektorów, którą umieszcza się po ich śmierci w grobie.

Spacery po Starych Powązkach prowadzili dr Maria Turos z Zakładu Etyki Lekarskiej i Medycyny Paliatywnej WUM oraz dr Adam Tyszkiewicz z Muzeum Historii Medycyny WUM. W spotkaniu uczestniczyli m.in. prorektorzy - prof. Barbara Górnicka oraz prof. Krzysztof J. Filipiak.

Czytaj: wum.edu.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum