pwx/Rynek Zdrowia | 22-08-2019 15:16

Odszedł Piotr Woźniak-Starak, producent głośnego filmu "Bogowie"

Nie żyje Piotr Woźniak-Starak. Choć nie był lekarzem, stał się postacią znaną i docenianą przez to środowisko, jako producent filmu "Bogowie". W 2014 roku podczas Gali wieńczącej X Forum Rynku Zdrowia odebrał nagrodę Portret Polskiej Medycyny przyznaną przez redakcję Rynku Zdrowia w kategorii "Wydarzenie Rynku Zdrowia".

"Nam się udało pokazać coś wyjątkowo pozytywnego - powołanie lekarza ratującego życia" - mówił Piotr Woźniak-Starak podczas Gali wieńczącej X Forum Rynku Zdrowia. Fot. PTWP

Piotr Woźniak-Starak, jako właściciel firmy Watchout Production sfinansował m.in. produkcję filmu "Bogowie", opowiadającego historię życia profesora Religii.

Film w reżyserii Łukasza Palkowskiego stał się wielkim kinowym sukcesem i zebrał bardzo dobre recenzje, także wśród lekarzy. Został najlepszym obrazem 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Produkcja zdobyła aż 5 statuetek, w tym najważniejszą - Grand Prix Konkursu Głównego oraz nagrodę za męską rolę pierwszoplanową, która przypadła Tomaszowi Kotowi.

Redakcja Rynku Zdrowia uznała tę pasjonującą opowieść o prof. Zbigniewie Relidze i jego współpracownikach, odsłaniającą kulisy pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca, za ważne wydarzenie 2014 roku. Film stał się bowiem znakomitą promocją polskiej medycyny oraz autorów jej sukcesów.

Piotr Woźniak-Starak odbierając podczas Gali wieńczącej X Forum Rynku Zdrowia Portret Polskiej Medycyny przyznany przez redakcję Rynku Zdrowia w kategorii "Wydarzenie Rynku Zdrowia" powiedział:

- Dziękując za to piękne wyróżnienie chciałbym zarazem podziękować lekarzom, którzy pozwolili nam wzorować się na sobie. W dzisiejszych czasach, kiedy media pokazują wiele rzeczy, zjawisk, nam się udało pokazać coś wyjątkowo pozytywnego - powołanie lekarza ratującego życia. Dziękuję lekarzom, że mogłem zrobić o Was film.

Portret w kategorii Wydarzenie wręczał dr Grzegorz Religa, syn profesora Zbigniewa Religi. Przyznał podczas Gali, że kiedy dowiedział się o pomyśle powstania filmu nie był zachwycony. - Jednak po jego obejrzeniu zupełnie zmieniłem zdanie. Chciałem podziękować oraz pogratulować wszystkim twórcom tego filmu - mówił przekazując Portret w ręce Piotra Woźniaka-Staraka.

Piotr Woźniak-Starak na początku swojej kariery w świecie filmu współpracował z Andrzejem Wajdą przy "Katyniu". Zaangażował się też m.in. w produkcję filmu "Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej", a także serialu "Oficerowie". Jego firma wyprodukowała wiele reklam, m.in. dla UPC czy PKO BP.

Piotr Woźniak-Starak był synem Anny Woźniak-Starak, właścicielki restauracji Belvedere w warszawskich Łazienkach, a jego ojczym to Jerzy Starak, przedsiębiorca z branży farmaceutycznej, właściciel Polpharmy, Polfy i Herbapolu. Media podkreślają, że pomimo wywodzenia się z niezwykle majętnej rodziny (wysoko notowanej na listach najbogatszych w Polsce) na swoje życiowe sukcesy zapracował sam. Studiował w USA.

Producent filmowy zginął wypadając z motorówki na jeziorze Kisajno na Mazurach. Poszukiwania zaginionego Piotra Woźniaka-Staraka trwały od niedzieli (18 sierpnia). Rano w czwartek (22 sierpnia) grupa płetwonurków odnalazła jego ciało.