Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 16-03-2017 10:27

Odnaleziono dziennik szpitala polowego z września 1939 r.

Złożony z 45 pisanych na maszynie kart dziennik zawiera nazwiska, przydział, oraz dokładne obrażenia rannych uczestników bitwy pod Tomaszowem Lubelskim, którzy trafiali do sformowanego 31 sierpnia 1939 r. w Krakowie Szpitala Polowego nr 503.

Dziennik trafił od osoby prywatnej do firmy Antykwariat Toruński, gdzie przeleżał kilka lat w magazynie. Teraz ponownie wzbudził zainteresowanie.

Pożółkłe karty zapisane są obustronnie i opatrzone oryginalnymi pieczęciami, a także podpisami dowódcy szpitala. Wszystko przetrwało w bardzo dobrym stanie.

Szefem Szpital Polowego nr 503 był mjr Józef Pająk. W czasie walk pod Tomaszowem Lubelskim, przez „503” przewinęło się ponad tysiąc żołnierzy - Polaków, a także Niemców - pisze Gazeta Wyborcza.

Szpital został rozwiązany 23 września w Zamościu i wcielony do tamtejszego szpitala wojennego, który należał do Grupy Operacyjnej „Śląsk”.

Antykwariat Toruński wystawił dokumenty do sprzedaży w serwisie aukcyjnym Allegro, ale z powodu braku ofert kupna aukcja została zakończona 6 lutego. Cena wynosiła 6 tys. zł. Właściciel ma nadzieję, że dziennik ostatecznie trafi do instytucji pożytku publicznego.

Więcej: www.wyborcza.pl