Oddychamy coraz bardziej zanieczyszczonym powietrzem

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 października 2015 09:53

Największe skutki złej jakości powietrza odczuwalne są w miastach przy wielkich arteriach komunikacyjnych oraz tam, gdzie przeważa zabudowa jednorodzinna. Powietrze najbardziej zanieczyszczają piece opalane najtańszym węglem i stare auta z silnikiem Diesla.

Oddychamy coraz bardziej zanieczyszczonym powietrzem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W centrum Krakowa wiele starych kamienic nadal ogrzewanych jest piecami węglowymi. Jak oszacował Krakowski Alarm Smogowy, ilość benzo(a)pirenu wdychanego tam przez rok odpowiada wypaleniu 2,5 tys. papierosów rocznie. Benzo(a)piren to silnie rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) - informuje Gazeta Wyborcza.

W Warszawie, w której zarejestrowano już blisko 1,2 mln samochodów, nikt nie przeliczył na papierosy zawartości trujących substancji w powietrzu. Jego jakość bada Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska na podstawie pomiarów ze stacji zlokalizowanych m.in. przy ulicach. Inspektorat ogłasza też alerty, na razie tylko I i II stopnia.

Dopuszczalne normy zanieczyszczeń przekroczone są m.in. w Ursusie, we Włochach, od Ochoty do Woli, na granicy Ursynowa i Mokotowa, w Śródmieściu, na styku Żoliborza, Bemowa i Bielan. Najgorzej jest tam, gdzie jeździ najwięcej aut i gdzie tworzą się korki. Im bliżej Wisły czy Puszczy Kampinoskiej, tym lepsze powietrze.

 Więcej: www.gazeta.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze