„Oddaj krew” – to tylko fikcyjny sms

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2015 09:29

Stacje krwiodawstwa ostrzegają przed fałszywymi esemesami. "Potrzebna krew dla dziecka chorego na białaczkę. B Rh- to bardzo rzadka grupa. Prześlij proszę znajomym. Marzena, kontakt…”

„Oddaj krew” – to tylko fikcyjny sms
Fot. PTWP

Łańcuszek powstał w styczniu. Na początku roku na jeden z oddziałów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu trafiła 9-latka chora na białaczkę. Potrzebny był dawca dla pozyskania masy granulocytarnej - jednego ze składników krwi. Dziecko otrzymało preparat.

Potem ktoś przerobił wiadomość, dopisał fikcyjne imię i nazwisko, wiadomość szybko stała się łańcuszkiem rozsyłanym przez esemesy.

Dyrekcja placówki zgłosiła sprawę na policję. Jednak nadawca przerobionej wiadomości sms pozostał nieznany. Informację z prośbą o nierozsyłanie łańcuszka umieściły stacje krwiodawstwa z Krakowa, Raciborza, Opola.

Centra krwiodawcze rzadko wysyłają esemesy do swoich krwiodawców. Na stronie internetowej każdej stacji można znaleźć aktualne stany każdej z grup krwi. Centra nigdy także nie organizują akcji dla konkretnych osób.

Więcej: www.zielonagora.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum