Od jutra zaczną działać paszporty covidowe. Niedzielski: w Polsce pobrano 4 mln Unijnych Certyfikatów COVID

Autor: PAP • Źródło: PAP30 czerwca 2021 14:48

Paszporty covidowe zaczną działać od 1 lipca. - W Polsce pobrano do tej pory 4 mln Unijnych Certyfikatów COVID - poinformował w środę, 30 czerwca, minister zdrowia Adam Niedzielski.  Podkreślił, że certyfikaty ułatwiają podróżowanie

Paszporty covidowe zaczną działać od 1 lipca/Fot. Shutterstock
  • Paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat COVID, zacznie obowiązywać od 1 lipca
  • W środę, 30 czerwca, Adam Niedzielski wyliczał, że do tej pory pobrano 4 mln tych certyfikatów
  • Cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Bardzo ułatwiają podróżowanie, bo zdejmują nam z głowy obowiązek wykonywania testu i zdejmują ryzyko popadnięcia w kwarantannę - mówił szef MZ

Niedzielski o paszportach covidowych: cieszą się dużym powodzeniem

Minister zdrowa Adam Niedzielski mówił w środę, 30 czerwca, o paszporcie covidowym.

- Cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Bardzo ułatwiają podróżowanie, bo zdejmują nam z głowy obowiązek wykonywania testu po przyjeździe, no i przede wszystkim zdejmują ryzyko popadnięcia w kwarantannę w przypadku kontaktu z jakąkolwiek osobą chorą, zakażoną, bądź narażoną na ryzyko - zwracał uwagę szef MZ.

- Pod tym względem wydaje się, że +paszporty+ spełniają swoją funkcję. Mamy już międzynarodowy standard unijny oczywiście określony w tym zakresie i od 1 lipca on już formalnie zaczyna wszędzie funkcjonować - przypomniał.

Niedzielski podkreślił, że Polska wraz z grupą innych krajów były pierwszymi, które przygotowały się technicznie do możliwości wdrożenia tego standardu. Dodał, że certyfikat można pobrać ze swojego konta pacjenta, albo w dowolnym podmiocie leczniczym go wydrukować.

Sprawdź koniecznie: Paszport covidowy. Jak go zdobyć, gdzie zadziała? To musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje!

Czy paszporty covidowe uratują sezon turystyczny?

Minister pytany był też o to, czy "paszporty" uratują sezon turystyczny w Europie.

- Myślę, ze sezon urlopowy będzie przede wszystkim ratowała realna, rzeczywista sytuacja epidemiczna. Czy tych zakażeń będzie dużo czy stosunkowo mało tak, jak chociażby teraz w Polsce w przekroju całej Europy, to jest główny determinant, a nie tylko dokument  - ocenił.

Certyfikat COVID-19 zacznie działać od 1 lipca

Od 1 lipca w całej Unii Europejskiej ma być uznawany Unijny Certyfikat COVID. Obowiązujące we wszystkich krajach UE zaświadczenie potwierdza zaszczepienie przeciw COVID-19 lub przejście choroby lub aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Certyfikat jest darmowy, może mieć formę papierową lub cyfrową (wyświetlany w aplikacji na smartfonie), zawsze ma kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE. Wystawianie dokumentów organizują władze krajowe, które gwarantują także bezpieczeństwo związanych z nim danych, każdy certyfikat jest także dostępny w języku angielskim.

Podstawowym celem wprowadzenia certyfikatów jest ułatwienie przemieszczania się po Europie. Jednolity dokument gwarantuje, że wyniki testów czy świadectwa szczepień będą uznawane w każdym państwie UE. Nie trzeba się martwić o to, czy np. badanie zrobione w konkretnym punkcie w Polsce zostanie uznane na granicy z Francją, a dokument potwierdzający przejście szczepień w Niemczech pozwoli nam na wynajęcie pokoju hotelowego w Czechach.

Czytaj więcej:

Paszport covidowy. Jak pobrać Certyfikat COVID-19? Jakie kraje go uznają?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum