Od dziś kolejny europejski region oferuje kobietom nieodpłatnie artykuły higieniczne

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Die Welt01 września 2022 14:52

Od tego roku szkolnego miasto Karlsruhe chce przez rok bezpłatnie udostępniać produkty menstruacyjne w szkole średniej, urzędzie gminy i wszystkich ośrodkach młodzieżowych - donosi "Die Welt".

Od dziś kolejny europejski region oferuje kobietom nieodpłatnie artykuły higieniczne
Bezpołatne środki higieny wystawiono dziś m.in. w ratuszu w Heidelbergu. Fot. Shutterstock
  • Kobiety i dziewczęta na południu Niemiec mogą od czwartku bezpłatnie otrzymywać tampony i podpaski w Heidelbergu i Karlsruhe
  • Środki higieny są rozmieszczane w budynkach użyteczności publicznej i szkołach - miasta prowadzą od dziś, 1 września, pilotażowy projekt
  • W Tybindze od początku roku w szkołach i budynkach użyteczności publicznej oraz w dwóch publicznych toaletach rozmieszczono kilkadziesiąt dozowników podpasek i tamponów

Najpierw była Szkocja, teraz kolejny region

Od tego roku szkolnego miasto Karlsruhe chce przez rok bezpłatnie udostępniać produkty menstruacyjne w szkole średniej, urzędzie gminy i wszystkich ośrodkach młodzieżowych - donosi "Die Welt".

W Heidelbergu od początku września będą dostępne bezpłatne artykuły menstruacyjne – w ratuszu, szkole miejskiej oraz w domu kultury. Koszt działań szacowany jest na na 20 tys. euro. W obu miastach planowana jest ewaluacja projektu.

W Tybindze artykuły higieniczne są oferowane bezpłatnie w ratuszu, w bibliotece miejskiej, w muzeum miejskim i na wieży Hölderlin.

Miasta regionu Badenia i Wirtenbergia poszły w slady Szkocji, pierwszego regionu na świecie, który udostępnił środki higieny intymnej dla kobiet nieodpłatnie kilka tygodni temu. 

Bezpłatne produkty higieniczne mają pojawić się w szkołach i uczelniach. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 5,2 mln funtów i obejmie ok. 395 tys. uczniów i studentów w całym kraju - informuje Rzeczpospolita.

W opinii szkockich polityków, menstruacja jest bardzo częstym powodem, przez który młode dziewczyny opuszczają szkolne zajęcia, a czasem są nieobecne przez całe tygodnie. Badania pokazały, że aż 45 proc. uczennic w Szkocji musiało kiedyś użyć papieru toaletowego, skarpetki czy gazety w czasie okresu, ponieważ nie było je stać na tampony lub podpaski higieniczne.Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum