Od 16 sierpnia wejście do miejsc publicznych w Nowym Jorku tylko z dowodem zaszczepienia

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP03 sierpnia 2021 18:48

Od 16 sierpnia mieszkańcy Nowego Jorku nie wejdą do miejsc publicznych w mieście bez wylegitymowania się dowodem zaszczepienia przeciwko Covid-19 - poinformował we wtorek burmistrz.

To pierwsze tego typu restrykcje w Stanach Zjednoczonych Fot. Shutterstock
  • Okazanie dowodu szczepienia będzie od połowy tego miesiąca warunkiem wejścia do restauracji, siłowni, teatrów i innych placówek w Nowym Jorku
  •  To pierwsze restrykcje tego typu w USA
  • Już wcześniej wiele prywatnych firm, restauracji i teatrów wprowadziło podobne regulacje na własną rękę, korzystając m.in. z aplikacji Excelsior Pass, cyfrowego paszportu wprowadzonego przez władze stanu Nowy Jork

Bill de Blasio ogłosił, że okazanie dowodu szczepienia będzie od połowy tego miesiąca warunkiem wejścia do restauracji, siłowni, teatrów i innych placówek w Nowym Jorku. Dotyczy to również pracowników tych lokali i instytucji.

Nowy Jork wprowadza te zasady jako pierwszy w USA

Ogłoszone przez burmistrza działania następują w obliczu nowej fali pandemii Covid-19 w USA i są pierwszymi restrykcjami tego typu w całym kraju. De Blasio nazwał nową akcję przeciwepidemiczną "kluczami do Nowego Jorku".

- Nowy Jork to cudowne miejsce. Jeśli jesteś zaszczepiony, jest ono dla ciebie otwarte. Masz do niego klucz i możesz otworzyć drzwi - mówił burmistrz. Jak dodał, celem tych działań jest uświadomienie ludziom, że szczepienie jest konieczne dla dobrego, pełnego i zdrowego życia.

- To da nam większe możliwości walki z wariantem Delta, a zwalczając wariant Delta będziemy mogli kontynuować naszą odbudowę i ostatecznie pokonać Covid - powiedział de Blasio.

Wcześniej był obowiązek szczepień dla urzędników miejskich

Nowe przepisy wejdą w życie 16 sierpnia. Burmistrz zaznaczył jednak, że już wcześniej wiele prywatnych firm, restauracji i teatrów wprowadziło podobne regulacje na własną rękę, korzystając m.in. z aplikacji Excelsior Pass, cyfrowego paszportu wprowadzonego przez władze stanu Nowy Jork.

To już kolejny krok miejskich władz w kierunku promocji szczepień. Wcześniej burmistrz zapowiedział obowiązek szczepień dla miejskich urzędników.

Według oficjalnych danych, 60 proc. mieszkańców metropolii, w tym 72 proc. dorosłych, otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. W pełni zaszczepionych jest 55 proc. mieszkańców Nowego Jorku.

Przypomnijmy, że od piątku podobne zasady w ramach tzw. przepustki Covid-19 zaczną obowiązywać we Włoszech.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum