×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Obowiązkowe szczepienia na Covid-19 dla pracowników - w USA fala takich decyzji w firmach i instytucjach

Autorzy: PAP; oprac. KG • Źródło: PAP27 lipca 2021 18:30

W obliczu wzrostu zakażeń wariantem Delta coraz więcej instytucji publicznych i firm w USA zaczęło wymagać od pracowników szczepień przeciwko Covid-19. Właśnie dołączyła do nich pierwsza agencja federalna - departament ds. weteranów.

Obowiązkowe szczepienia na Covid-19 dla pracowników - w USA fala takich decyzji w firmach i instytucjach
Amerykańskie organizacje medyków są za obowiązkiem szczepień dla wszystkich pracowników sektora medycznego. Fot. Shutterstock
  • Ponad 100 tys. pracowników placówek medycznych dla weteranów amerykańskich sił zbrojnych będzie musiało się w pełni zaszczepić przeciw Covid-19 w ciągu najbliższych ośmiu tygodni
  • Amerykańskie organizacje medyków są za obowiązkiem szczepień dla wszystkich pracowników sektora medycznego
  • Obowiązek szczepień lub przechodzenia regularnych testów dla pracowników ogłosiły też władze Kalifornii i miasta Nowy Jork

Według portalu Axios, decyzja ministerstwa weteranów o obowiązku szczepienia przeciw Covid-19 dla pracowników placówek medycznych dla weteranów amerykańskich sił zbrojnych  - drugiego największego pod względem liczby pracowników resortu w administracji federalnej USA - przetrze szlak podobnym regulacjom w innych ministerstwach i firmach.

100 tys. pracowników placówek medycznych dla weteranów z obowiązkiem zaszczepienia się 

Według nowych zasad, ponad 100 tys. pracowników placówek medycznych dla weteranów amerykańskich sił zbrojnych będzie musiało się w pełni zaszczepić w ciągu najbliższych ośmiu tygodni.

Wcześniej ponad 50 organizacji skupiających medyków zaapelowało w liście otwartym o wprowadzenie obowiązku szczepień dla wszystkich pracowników sektora medycznego.

Obowiązek szczepień lub przechodzenia regularnych testów dla pracowników ogłosiły też władze Kalifornii i miasta Nowy Jork. Dowodu szczepienia od klientów będzie wymagać też ponad 500 barów w San Francisco należących do stowarzyszenia SF Bar Owner Alliance. Podobne wymogi wobec studentów wprowadził również Uniwersytet Georgetown w Waszyngtonie.

To już nie czas na ''marchewkę'' - firmy sięgną po ''kij'', czyli obowiązek

Według portalu The Hill, to dopiero początek wprowadzania przez publiczne i prywatne instytucje podobnych regulacji, które są reakcją na opór dużej liczby Amerykanów wobec szczepień, nawet w obliczu rosnącej liczby infekcji wariantem Delta koronawirusa.

- Jesteśmy w takim momencie tej pandemii, że wybór pojedynczej osoby, by się nie szczepić, dotyka reszty z nas, w głęboki i niszczycielski sposób - powiedział gubernator Kalifornii Gavin Newsom.

Axios zauważa, że choć dotąd wymagania dotyczące szczepień były niepopularne, obecna sytuacja będzie zmuszać coraz więcej instytucji do bardziej zdecydowanych działań.

- W akcjach szczepień skończyły się już ''marchewki'', zachęcające więcej ludzi do zaszczepienia się, a w obliczu pogarszającej się sytuacji w kraju bardziej atrakcyjną opcją stało się sięganie po ''kij'' - komentuje portal.

Jak dotąd w pełni zaszczepiło się 49,7 proc. ludności USA i 60 proc. wszystkich dorosłych. Średnia liczba wykrywanych każdego dnia nowych infekcji SARS-CoV-2 wzrosła w kraju od początku lipca niemal czterokrotnie i obecnie wynosi ok. 56 tysięcy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze