Obchodzimy Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2015 10:19

Na koniec 2014 r. niepełnosprawnych było w Polsce 4,9 mln; co piąty nie miał prawnego statusu osoby niepełnosprawnej - wynika z najnowszego badania GUS. W czwartek (3 grudnia) obchodzony jest Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Obchodzimy Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest od 1992 r. Fot. Archiwum RZ

Najnowsze dane GUS pochodzące z opublikowanego właśnie Europejskiego Ankietowanego Badania Zdrowia mówią, że na koniec 2014 r. prawne orzeczenie o niepełnosprawności miało ponad 3,8 mln Polaków, w tym 180 tys. dzieci, co stanowi 3 proc. populacji w wieku 0-14 lat. Orzeczenie posiadało znacznie więcej chłopców niż dziewczynek.

W ciągu ostatnich 5 lat - badanie jest wykonywane w takim cyklu - liczba osób o prawnym statusie zmniejszyła się o ponad 350 tys. W ubiegłym roku orzeczenie o niepełnosprawności miał co 10 mieszkaniec Polski.

Według GUS grupa osób z niepełnosprawnościami może być jednak znacznie większa i w zależności od poziomu ograniczeń sięgnąć 4,9 mln. Jak podkreślają eksperci GUS, w badaniu częściej niż osoby sprawne skarżą się one na choroby przewlekłe i długotrwałe problemy zdrowotne. Co druga osoba z tej grupy ma kłopoty w wykonywaniu prostych czynności codziennych związanych z tzw. samoobsługą, prawie trzy czwarte - z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Znaczna część musi korzystać z pomocy innych osób.

Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest od 1992 r. Ustanawiając go, Organizacja Narodów Zjednoczonych chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz ich integracji z resztą społeczeństwa.

O tym, że Polska w 2012 r. ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych przypomniał na swoje stronie internetowej Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. "Jej przesłanie - pełne, aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami - powinno być przypomniane szczególnie w tym dniu" - napisał.

Złożył wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz osobom, które swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby niepełnosprawne życzenia pomyślności, odwagi i konsekwencji w dążeniu do zwiększenia niezależności i poprawy jakości ich życia.

3 grudnia Fundacja Integracja rozstrzygnie doroczny konkurs "Człowiek bez barier", który promuje osoby niepełnosprawne pokonujące bariery i odnoszące sukcesy. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum