ONZ i Lekarze bez Granic przeciwko antyimigranckiemu dekretowi Trumpa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2017 17:51

Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka potępił w poniedziałek "brak wielkoduszności" w dekrecie antyimigracyjnym prezydenta USA Donalda Trumpa. Organizacja Lekarze Bez Granic uznała, ze dekret naraża życie uchodźców na niebezpieczeństwo.

ONZ i Lekarze bez Granic przeciwko antyimigranckiemu dekretowi Trumpa
Organizacja Lekarze bez Granic (MsF) uważa, że dekret Trumpa skutecznie uwięzi ludzi w strefach wojennych Fot. MsF

"Dyskryminacja oparta na narodowości jest zakazana przez prawa człowieka" - napisał na Twitterze Zeid Ra'ad Al Hussein, który bardzo rzadko wypowiada się w mediach społecznościowych.

"W amerykańskim dekrecie jest także brak wielkoduszności i marnuje on zasoby konieczne do walki z terroryzmem" - dodał wysoki komisarz.

Mająca swą siedzibę w Paryżu organizacja Lekarze bez Granic (MsF) uważa, że dekret Trumpa skutecznie uwięzi ludzi w strefach wojennych i ich życie będzie narażone na niebezpieczeństwo.

MsF określiła dekret jako "nieludzki akt wobec osób uciekających ze stref działań wojennych".

Wydany w piątek dekret prezydenta Trumpa zawiesił do odwołania przyjmowanie uchodźców z Syrii, a uchodźców z innych krajów na 120 dni. Przewiduje także wstrzymanie przez 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem. Dotyczy to obywateli Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum