OIL Gdańsk: obecna agresja wobec lekarzy to mieszanina strachu z ignorancją

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2020 12:13

- Najskuteczniejszą metodą walki z pojawiającymi się coraz częściej, zwłaszcza w okresie pandemii, agresją i mową nienawiści wobec personelu medycznego, jest dobra, rzeczowa, spokojna informacja - przekonuje w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim, Roman Budziński z Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak podkreślił prezes OIL w Gdańsku, on sam na Pomorzu nie spotkał się z falą hejtu wobec personelu medycznego pracującego z pacjentami zakażonymi koronawirusem. Jak zapewnił, ma wrażenie, że na Pomorzu, kultura i stosunek do lekarzy jest inny. Wyjaśnił, że słyszał o przypadkach, gdy lekarka lub lekarz wracający z pracy spotykali się z agresją, ale wynika to jedynie z mieszaniny strachu z ignorancją. - Jeśli poczyta się książki historyczne, mówiące o zachowaniach ludzi podczas epidemii dżumy XIV wieku, to widzimy, że podobne reakcje wywoływała zaraza już w średniowieczu - dodał.

Roman Budzińsk wskazał też, że szczególnie trudna jest walka z hejtem internetowym. Zaznaczył, że nawet wówczas, gdy Izba Lekarska zgłaszała drastyczne przypadki mowy nienawiści z kłamliwym i wręcz obrzydliwym naruszeniem dóbr osobistych, to do ukarania takich wpisów w Gdańsku nigdy nie udało się doprowadzić. Natomiast prawie zawsze, po kontakcie z administratorem strony, udało się wygasić ten hejt. Jednak pojawiał się on wkrótce w innym miejscu.

Jego zdaniem zjawisko agresji i mowy nienawiści wymaga piętnowania, ale w głównej mierze - edukacji. Najskuteczniejszą metodą walki z tym niepokojącym zjawiskiem jest dobra, rzeczowa, spokojna informacja. Wyjaśnił, że społeczeństwo musi wiedzieć, że lekarze są grupą zawodową stale pracującą w zagrożonych warunkach, nie tylko w czasach koronawirusa. Personel medyczny na co dzień stykamy się z bakteriami i wirusami i wie jak w takich sytuacjach należy się zachować.

Więcej: dziennikbaltycki.pl

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum