Dziennik.pl/Rynek Zdrowia | 13-10-2014 14:20

O pozytywnym szaleństwie Zbigniewa Religi

"A to pan jest tym wariatem ze skalpelem" - zwraca się oficer SB do Zbigniewa Religi, którego w filmie Łukasza Palkowskiego "Bogowie" gra Tomasz Kot. Ma absolutną rację. Zbigniew Religa był wariatem, szaleńcem w pozytywnym tego słowa znaczeniu, który ze skalpelem porywał się na słońce. Dariusz Kortko i Judyta Watoła w książce "Religa" pokazują, jak został najsłynniejszym polskim kardiochirurgiem.

Zbigniew Religa budował swoją klinikę w Zabrzu od podstaw. Dosłownie. W filmie "Bogowie” jest scena, w której ówczesny docent wraz z dopiero co przyjętym do pracy personelem medycznym odgruzowuje remontowany budynek. Tutaj za kilka tygodni chce przyjąć pierwszego pacjenta. Lekarze kładą kafelki, szorują pokrytą pyłem podłogę, a Religa osobiście wyrzuca pijanych budowlańców na ulicę.

Jednak pierwsze transplantacje to walka nie tylko z czasem, ale i z nieprzychylnym zespołowi z Zabrza środowiskiem lekarskim. "Serce w naszym kraju to relikwia” - takie zdanie pada na filmie Łukasza Palkowskiego i choć dziś brzmi to dość nieprawdopodobnie, to bardzo dobrze oddaje ono podejście polskich chirurgów do transplantacji w latach 80. Ale Religa uparcie ciął skalpelem nie tylko klatki piersiowe pacjentów, ale przede wszystkim lekarski beton.

Współpracownicy kardiochirurga, których odpytują Kortko i Watoła, ze szczegółami przedstawiają problemy, z jakimi musieli się zmagać. Komisje lekarskie, które nie spieszą się z wydawaniem opinii o śmierci mózgowej dawców narządów, przez co poszukiwanie serc jest niezwykle utrudnione, nieprzychylna Relidze prasa, brak pieniędzy i sprzętu medycznego.

Jest to książka o świętym, który za dużo pije, pali jak smok, klnie jak szewc, bywa próżny, ale jest szczery i nie zniósłby, gdyby mu ktoś stawiał pomnik z samych cnót - podsumowują w posłowiu do "Religi" Dariusz Kortko i Judyta Watoła.

Więcej: wiadomosci.dziennik.pl