"Nursing Now", czyli można mieć marzenia

Autor: MZ, RZ/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2020 17:45

5 lutego 2020r. w Ministerstwie Zdrowia zainaugurowano w Polsce międzynarodową kampanię „Nursing Now”.

Fot. MZ

2020 rok został ogłoszony przez WHO we współpracy z Międzynarodową Radą Pielęgniarek i Międzynarodową Radą Położnych - "Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej". Data ta zbiega się z dwusetną rocznicą urodzin Florence Nightingale, prekursorki współczesnego, profesjonalnego pielęgniarstwa.

- Współczesna pielęgniarka i położna to zawody samodzielne, nowoczesne, wymagające dużej profesjonalnej wiedzy medycznej, wyjątkowych predyspozycji - silnej osobowości, cierpliwości oraz empatii - podkreślała Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

Międzynarodowa kampania "Nursing Now" ma podkreślić ogromną rolę pielęgniarek i położnych w ochronie zdrowia. W większości krajów świata stanowią one co najmniej połowę wszystkich pracowników systemu opieki zdrowotnej.

W czasie uroczystości studentki oraz studenci pielęgniarstwa i położnictwa przedstawili 20 marzeń dotyczących zawodu pielęgniarki i położnej. Wśród nich były m.in.: "Moim marzeniem jest zostanie specjalistką w dziedzinie, na którą się zdecyduję i być bardzo dobrą w swojej pracy", "Chciałbym, aby mężczyźni w pielęgniarstwie stali się normą, a nie wyjątkiem" oraz "Chciałabym, aby społeczeństwo widziało w pielęgniarkach i pielęgniarzach specjalistów, którzy znają się na tym co robią".

Warto w tym miejscu przypomnieć, że pielęgniarka obok strażaka jest w społecznej opinii najbardziej poważanymi zawodem - tak wynika z wyników opublikowanego w grudniu 2019 r. sondażu CBOS, dotyczącego rankingu prestiżu zawodów.

W sondażu zapytano, jakim poważaniem badani darzą poszczególne zawody i funkcje. W raporcie podsumowującym ankietę zwrócono uwagę, że na czele rankingu znalazły się zawody, które cechuje wysoka użyteczność społeczna: strażak (94 proc. dużego poważania społecznego) i pielęgniarka (89 proc. deklaracji dużego szacunku). Obie profesje są też związane bezpośrednio z niesieniem pomocy innym, a stosunek do nich jest równie pozytywny wśród wszystkich badanych grup, niezależnie od wieku i wykształcenia.

Jak mówiła wcześniej Rynkowi Zdrowia Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, pielęgniarki i położne plasują się wysoko w rankingach zawodów zaufania publicznego, jednak nie przekładało się to do niedawna na postrzeganie tych zawodów jako atrakcyjnych z punktu widzenia finansowego oraz prestiżowego.

Od niedawna i to postrzeganie zawodu zaczęło się zmieniać. - Poprzez bardzo intensywne działania na rzecz promocji zawodu pielęgniarki i położnej, podkreślając poprawę warunków płacy i pracy - udało nam się odwrócić bardzo negatywny trend, polegający na odchodzeniu absolwentek od zawodu lub wykonywania go poza granicami Polski - mówiła nam prezes Zofia Małas.

Więcej: www.gov.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum