Nowy minister zdrowia jest także filistrem w bractwie Arkonia

Autor: wp.pl, JW/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2018 10:35

Prof. Łukasz Szumowski jest filistrem w jednym ze stowarzyszeń akademickich. Należy do bractwa Arkonia. Co to za organizacja?

Nowy minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski Fot. PTWP

Prof. Szumowski należy do słynnego bractwa Arkonia. Pełni tam wysoką funkcję filistra. To "apolityczne stowarzyszenie studenckie o charakterze ideowo-wychowawczym" - informuje wp.pl.

Jak czytamy na stronie internetowej bractwa, jego dewizą jest hasło "Veritate ac labore", czyli "Prawdą a pracą". Bractwo opiera swoje działanie na trzech filarach: przyjaźń, praca nad sobą i patriotyzm.

Na stronie bractwa możemy przeczytać, że arkon "moralne wartości kultury chrześcijańskiej przyjmuje jako drogowskaz swojego postępowania" oraz że "postrzega on sprzeczność tych ideałów z szerzącymi się współcześnie postawami permisywizmu, dwulicowości i relatywizmu moralnego".

Dalej czytamy, że arkon "rzetelną pracę zawodową i społeczną, której ideał obcy jest dążeniom materialistycznym, traktuje jako wartość i swój obowiązek" oraz "jest wolny od niechęci i uprzedzeń w stosunku do ludzi innych narodów i religii" i "tolerancyjny wobec wszystkich kierunków polskiej myśli politycznej, które nie są sprzeczne z Ideologią Arkonii".

"Deklaracja Ideowa Arkonii" mówi, że jej członkowie za naczelne zadanie stawiają sobie miłość i poświęcenie dla ojczyzny.

Bractwo Arkonia to stowarzyszenie studenckie zarejestrowane w Warszawie w roku 1990. Dwa lata później zaczęło przyjmować członków. W strukturze bractwa najwyżej stoi prezydium (z prezesem i władzami); wysoko w hierarchii jest też "Związek Filistrów Arkonii" z własną strukturą władz. Minister zdrowia - według informacji wp.pl - jest właśnie filistrem (ale nie ma go we władzach). 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum