×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowy minister zdrowia jest także filistrem w bractwie Arkonia

Autor: wp.pl, JW/Rynek Zdrowia12 stycznia 2018 10:35

Prof. Łukasz Szumowski jest filistrem w jednym ze stowarzyszeń akademickich. Należy do bractwa Arkonia. Co to za organizacja?

Nowy minister zdrowia jest także filistrem w bractwie Arkonia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prof. Szumowski należy do słynnego bractwa Arkonia. Pełni tam wysoką funkcję filistra. To "apolityczne stowarzyszenie studenckie o charakterze ideowo-wychowawczym" - informuje wp.pl.

Jak czytamy na stronie internetowej bractwa, jego dewizą jest hasło "Veritate ac labore", czyli "Prawdą a pracą". Bractwo opiera swoje działanie na trzech filarach: przyjaźń, praca nad sobą i patriotyzm.

Na stronie bractwa możemy przeczytać, że arkon "moralne wartości kultury chrześcijańskiej przyjmuje jako drogowskaz swojego postępowania" oraz że "postrzega on sprzeczność tych ideałów z szerzącymi się współcześnie postawami permisywizmu, dwulicowości i relatywizmu moralnego".

Dalej czytamy, że arkon "rzetelną pracę zawodową i społeczną, której ideał obcy jest dążeniom materialistycznym, traktuje jako wartość i swój obowiązek" oraz "jest wolny od niechęci i uprzedzeń w stosunku do ludzi innych narodów i religii" i "tolerancyjny wobec wszystkich kierunków polskiej myśli politycznej, które nie są sprzeczne z Ideologią Arkonii".

"Deklaracja Ideowa Arkonii" mówi, że jej członkowie za naczelne zadanie stawiają sobie miłość i poświęcenie dla ojczyzny.

Bractwo Arkonia to stowarzyszenie studenckie zarejestrowane w Warszawie w roku 1990. Dwa lata później zaczęło przyjmować członków. W strukturze bractwa najwyżej stoi prezydium (z prezesem i władzami); wysoko w hierarchii jest też "Związek Filistrów Arkonii" z własną strukturą władz. Minister zdrowia - według informacji wp.pl - jest właśnie filistrem (ale nie ma go we władzach). 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze