Nowy Targ: pierwszy szpital na Podhalu ma sto lat

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2014 16:33

Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu świętował w piątek 100 lat swojej działalności. Lecznica powołana przez cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa Habsburga rozpoczęła pracę w styczniu 1914 r.

Z okazji jubileuszu prezydent Bronisław Komorowski przyznał zasłużonym dla najstarszej na Podhalu lecznicy państwowe odznaczenia. W imieniu prezydenta wręczył je wicewojewoda małopolski Andrzej Harężlak.

Autorka publikacji o historii szpitala w Nowym Targu Ewa Dworska przypomniała, że pierwsza na Podhalu lecznica początkowo nosiła imię cesarza Franciszka Józefa.

Przygotowania do budowy szpitala w Nowym Targu trwały od lat 80. XIX wieku. Na rzecz lecznicy przekazywano darowizny pieniężne i prywatne grunty. W grudniu 1913 r. budynek był gotowy, a otwarcie drzwi szpitala dla pierwszych pacjentów nastąpiło 1 stycznia 1914 r. Pierwszym pacjentem był 4-letni Rom.

- Dyrektorem placówki został chirurg, doktor Jan Gawlik, a opieki nad pacjentami podjęły się siostry serafitki - mówiła Dworska.

Na frontonie lecznicy umieszczono figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa, uważaną wtedy za cudowną. Z okazji jubileuszu zabytkowa figura przeszła renowację.

Wkrótce po otwarciu szpitala wybuchła I wojna światowa. Do lecznicy przywożono rannych żołnierzy. W okresie międzywojennym lekarze toczyli walkę z chorobami zakaźnymi, upowszechniali zdrowy tryb życia i kontrolowali stan sanitarny miasta. W tym czasie w Nowym Targu było ich 10, w większości narodowości żydowskiej.

W latach 70. XX wieku rozpoczęła się budowa nowej siedziby szpitala, obok starego budynku. Stanowiła ona jedną z największych, wieloletnich inwestycji państwowych. W 2002 r. stary budynek lecznicy przestał pełnić swoją funkcję. W latach 80. szpital przyjął imię papieża Jana Pawła II.

Obecnie placówka zatrudnia blisko 1 tys. pracowników. Dysponuje ok. 450 łóżkami na 11 oddziałach.

Pod koniec 2010 r. zadłużenie lecznicy wynosiło około 50 mln zł. Dyrektor placówki Marek Wierzba poinformował, że obecnie zostało ono zredukowane o połowę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum