×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowy Sącz: zanieczyszczone powietrze niszczy zdrowie mieszkańców

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia02 listopada 2013 16:14

Jedynie mieszkańcy pięciu miast w Europie oddychają gorszym powietrzem niż mieszkańcy Nowego Sącza - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska opublikowanego niedawno przez "New York Times".

Nowy Sącz: zanieczyszczone powietrze niszczy zdrowie mieszkańców
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowy Sącz ustępuje w niechlubnym rankingu Krakowowi i czterem miastom w Bułgarii. Za nim plasują się śląskie aglomeracje. Aż 126 dni w roku poziom zanieczyszczeń przekracza tutaj dopuszczalne normy. Tymczasem Unia Europejska dopuszcza 35 dni - informuje Gazeta Krakowska.

Tak wysokie stężenie pyłów to efekt zanieczyszczeń komunikacyjnych i przede wszystkim spalania w piecach węgla, miału węglowego, brykietu i odpadów. Dodatkowo warunki pogodowe i położenie miasta sprzyjają długiemu zaleganiu zanieczyszczeń.

Tymczasem pył zawieszony to mieszanina substancji toksycznych. Zawiera m.in. matale ciężkie, dioksyny, węglowodory aromatyczne. Jest niebezpieczny dla zdrowia i ma działanie rakotwórcze.  Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci, seniorów, chorych na astmę oraz osób z problemami krążeniowymi i alergią. Wdychany pył może powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego.

Alergolodzy i pulmonolodzy przyjmujących pacjentów z Nowego Sącza podkreślają, że każdego roku zgłasza się coraz więcej osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, szczególnie w sezonie jesinno-zimowym, kiedy pali się w piecach.

Janusz Rogóz, zastępca dyrektora wydziału ochrony środowiska Urzędu Miasta informuje, że Nowy Sącz - wspólnie z samorządem wojewódzkim - wdraża już program naprawczy. Zmodernizowano ogrzewanie większości miejskich szkół i urzędów, a mieszkańcy mogą ubiegać się m.in. o dofinansowanie do zakupu kolektorów słonecznych.

Więcej: http://www.gazetakrakowska.plDowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze