Nowy Sącz: piórem na rzecz przeszczepów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2009 08:30

Prezydent Lech Kaczyński przekazał kolejne swoje wieczne pióro na charytatywną akcję.

Nowy Sącz: piórem na rzecz przeszczepów
Za ile zostanie sprzedane prezydenckie pióro?

Pióro, którym podpisywał Traktat Lizboński, sprzedano na Allegro...

– To pióro, w odróżnieniu od tego, którym podpisywałem Traktat Lizboński, pięknie pisze – żartował Lech Kaczyński, przekazując pióro na rzecz aukcji „Dni dawcy”.

Jej organizatorem jest Fundacja DKMS Polska (Baza Dawców Komórek Macierzystych) i studentom Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu. Aukcja będzie jednym z elementów akcji promującej oddawanie krwi w celu pozostania potencjalnym dawcą szpiku kostnego.

Co roku w Polsce na nowotwory krwi zapada ok. 10 tys. osób. Każdy chory ma szansę wrócić do zdrowia dzięki przeszczepowi szpiku. Do tego potrzebni są właśnie potencjalni dawcy, czyli osoby, które oddadzą krew i zgodzą się, by ich dane wpisano do specjalnego rejestru. W Polsce istnieje pięć tego typu rejestrów. Przy poszukiwaniu dawcy dla chorego liczy się czas, dlatego dawców powinno być zarejestrowanych jak najwięcej.

Akcja odbędzie się (w sobotę 14 listopada) w siedzibie Wyższej Szkoły Biznesu - NL, przy ulicy Zielonej 27 (w budynku B). Po wypełnieniu formularza i oddaniu 5 ml krwi każda osoba w wieku 18-55 lat będzie mogła bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Akcja pomoże w budowaniu bazy dawców szpiku kostnego dla osób chorych na białaczkę i inne choroby, które leczy się przeszczepem szpiku. Inicjatorem akcji jest student Tomasz Oćwieja, którego krewna zmarła na białaczkę.

Aukcja różnych przedmiotów, wśród których znalazło się pióro od prezydenta, rozpocznie się o godz. 16 na pierwszym piętrze budynku uczelni.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum