Nowy Jork wprowadza nowe testy na koronowirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2020 20:36

Nowy Jork wprowadza nowy sposób testowania mieszkańców na obecność koronowirusa. Badania będzie można przeprowadzać w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia - poinformował w poniedziałek (27 kwietnia) nowojorski burmistrz Bill de Blasio .

Kolejnym sposobem na zwiększenie w mieście skuteczności w batalii z pandemią Covid-19 ma być natychmiastowe zatrudnienie 1000 pracowników służby zdrowia. Fot. Flickr/Helen Alfvegren (CC BY 2.0)

Jak wyjaśnił podczas konferencji prasowej, inicjatywa ta ma zwiększyć liczbę osób poddanych badaniu i obniżyć ryzyko zakażenia personelu medycznego odpowiedzialnego za pobieranie próbek.

Zarówno de Blasio, jak i gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo, podkreślali wielokrotnie, że zwiększenie liczby testów jest kluczem do poznania rzeczywistej skali zakażeń. Od tego też de Blasio i Cuomo uzależniają stopniowe znoszenie restrykcji oraz wznawianie działalności gospodarczej w mieście i stanie Nowy Jork.

Kolejnym sposobem na zwiększenie w mieście skuteczności w batalii z pandemią Covid-19 ma być natychmiastowe zatrudnienie 1000 pracowników służby zdrowia, odpowiedzialnych za badanie kontaktów zakażonych osób, którzy będą współpracować z pacjentami z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa, aby ustalić z kim mogli się oni wcześniej spotykać. Zadaniem tych pracowników będzie też koordynowanie testów i określanie sposobu izolacji.

W poniedziałek burmistrz powrócił do kontrowersyjnego projektu zamykania ruchu samochodowego na niektórych ulicach w czasie pandemii. Ma to umożliwić mieszkańcom stłoczonym często w małych mieszkaniach wychodzenie na ulice z zachowaniem dystansu społecznego.

Propozycja wywoływała sprzeczne reakcje. Pojawiają się też ostrzeżenia, że w ponad 8,5-milionowym mieście ludzie nie będą przestrzegać zasad dystansu społecznego.

Po zamknięcia wielu sklepów i instytucji ruch uliczny w Nowym Jorku się znacznie zmniejszył. Burmistrz chce jednak i tak zamykać ulice, przede wszystkim w parkach i wokół nich. Powstaną też tymczasowe ścieżki rowerowe.

- W ciągu najbliższego miesiąca co najmniej 40 mil (64 km) ulic będzie otwartych (dla przechodniów). A dopóki trwa kryzys, celem jest przekroczenie 160 km - zapowiedział de Blasio.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski - PAP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum