KR/Rynek Zdrowia | 30-09-2011 09:09

Nowa kampania aktywności fizycznej ma jesienią rozruszać Polaków

Ministerstwo Sportu i Turystyki rozpoczyna 1 października kampanię społeczną pod nazwą "Siła odruchu" zachęcającą Polaków do tworzenia w sobie nawyku do aktywności fizycznej.

Jak wynika z badania TNS OBOP "Aktywność fizyczna Polaków", czas na aktywność fizyczną poświęca tylko 39 proc. Polaków. Niemal połowa z nich wybiera jazdę na rowerze, a jesienią i zimą - gdy sezon rowerowy się kończy - dla zdrowia rusza zaledwie 10 proc. badanych. Stąd termin rozpoczęcia kampanii ''Siła odruchu”.

Polacy zapytani przez TNS OBOP o to, dlaczego nie uprawiają sportu tłumaczą się: brakiem czasu (38 proc.), zmęczeniem (29 proc.), złym stanem zdrowia (23 proc.), brakiem silnej woli (18 proc.), niechęcią do sportu (12 proc.) i brakiem towarzystwa (7 proc.). Dodatkowo odsetek sportowców amatorów zmniejsza się wraz z wiekiem: wśród dwudziestolatków 56 proc. to ćwiczący, wśród czterdziestolatków już tylko 40 proc., w grupie 60+ jedynie około 20 proc. populacji.

Celem akcji społecznej "Siła odruchu" jest przekonanie Polaków, że warto się ruszać. Kampania skierowana jest do dorosłych Polaków: przekonuje do uprawiania sportu, według zasady 3x 30 min. w tygodniu. Co oznacza 3 sesje w tygodniu, po 30 minut z tętnem 140 uderzeń serca na minutę - czyli umiarkowany wysiłek.

- Nie bez przyczyny organizujemy akcję propagującą kulturę fizyczną właśnie jesienią. Robi się zimniej, szybko się ściemnia: coraz mniej chętnie wychodzimy z domu. Rozpoczyna się także sezon słoty i przeziębień. Aktywność sportowa podnosi odporność organizmu. Oddajemy do dyspozycji chętnych gotowe narzędzia pracy i fachową wiedzę. Siła przyzwyczajenia do aktywności fizycznej daje gwarancję poprawy jakości życia: bez względu na wiek, dlatego warto ją w sobie wyrobić - mówi Adam Giersz, minister sportu i turystyki.

Dla potrzeb "Siły odruchu" przygotowano stronę internetową silaodruchu.pl, gdzie można znaleźć aplikację treningową, forum z poradami trenera oraz bazę ośrodków i klubów sportowych. Na stronie jest także miejsce na ogłoszenia dla tych, którzy chcieliby znaleźć towarzystwo do uprawiania sportu w swojej okolicy.