Nowa cena za pobyt w izbie wytrzeźwień w Warszawie. I tu podrożało

Autor: PAP • Źródło: PAP14 października 2021 16:00

Przyjęto uchwałę w sprawie wysokości opłat związanych z pobytem w Stołecznym Ośrodku dla Osób Nietrzeźwych. Pobyt w izbie wytrzeźwień w stolicy będzie droższy. Stawkę dostosowano do kwoty rekomendowanej przez Ministerstwo Zdrowia.

Pobyt w izbie wytrzeźwień w Warszawie będzie kosztował 326 zł. Fot. PTWP
  • W czwartek (14 października) Rada Miasta Warszawy przyjęła uchwałę w sprawie wysokości opłat związanych z pobytem w Stołecznym Ośrodku dla Osób Nietrzeźwych 
  • Przyjęto kwotę wynikającą z ogłoszonej przez Ministra Zdrowia maksymalnej wysokości opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień - 326 zł
  • Pobytu osoby przyjętej do Działu Przerywania Ciągów Alkoholowych będzie wynosić 400 zł lub 450 zł za dobę

W uzasadnieniu uchwały poinformowano, że zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia z 29 stycznia 2021 roku w sprawie maksymalnej wysokości opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień, placówce lub jednostce policji wynosi 326,87 zł.

Ile za dobę w izbie wytrzeźwień w Warszawie?

"Natomiast ustalona na mocy uchwały Rady m.st. Warszawy z dnia 24 września 2020 roku w sprawie wysokości opłat związanych z pobytem w Stołecznym Ośrodku dla Osób Nietrzeźwych wysokość opłaty za pobyt w Dziale Izba Wytrzeźwień w wynosi 316 zł" - przypomniano.

Dlatego też w projekcie uchwały dotyczącej osób doprowadzonych do wytrzeźwienia do Działu Izba Wytrzeźwień, przyjęto kwotę wynikającą z ogłoszonej przez Ministra Zdrowia maksymalnej wysokości opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień - 326,00 zł.

Ile za pobyt w Dziale Przerywania Ciągów Alkoholowych?

Z kolei koszt pobytu osoby przyjętej do Działu Przerywania Ciągów Alkoholowych będzie wynosić 400 zł i 450 zł za dobę w zależności od standardu pokoju (pokój 1-osobowy lub pokój 2-osobowy).

Ponadto w zależności od ilości dni pobytu (maksymalnie do 7 dni) koszt dobowy będzie malał (proporcjonalnie do dłuższego pobytu) do poziomu 310 zł (pokój 1 - osobowy) i 248 zł (pokój 2 - osobowy).

Czy izby wytrzeźwień są jeszcze potrzebne? Czy działają w czasach Covid-19?

Myliłby się ktoś sądząc, że izby wytrzeźwień można zamknąć. W 2019 r. tylko izba w Częstochowie przyjęła 5244 osoby wymagające pomocy przy trzeźwieniu, a w ubiegłym pandemicznym roku - 4002. Zdarzają się nawet dni, gdy brakuje miejsc.

Izby wytrzeźwień w pandemii Covid-19 działają nadal, po dostosowaniu do procedur epidemicznych. I nadal nie brakuje im pacjentów. W kraju izb jest 36, funkcjonują w miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców.

- Najczęściej docierają do nas osoby z awantur domowych. Teraz kluby, restauracje są zamknięte, zatem mniej jest przypadków osób przywożonych bezpośrednio z miasta, ale i takie nadal się zdarzają - mówi nam Marek Zielonka, dyrektor Ośrodka Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi w Częstochowie.

Czytaj więcej: Izby wytrzeźwień? A jednak potrzebne, tam pacjentów nadal sporo

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum