Norwegia: płucoserce przetransportował F-16, pacjenta udało się uratować

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2016 21:57

Pacjent w szpitalu w Tromso umierał i jedynym, co mogło go uratować, było płucoserce z odległego o 800 kilometrów szpitala w Trondheim. Sprawa wydawała się beznadziejna, bo transport urządzenia do chorego normalnymi sposobami zająłby wiele godzin, na co nie było czasu.

Płucoserce przetransportował F-16, pacjenta udało się uratować. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Na pomoc przyszło wojsko, dysponujące najszybszymi samolotami w Norwegii. Na pomysł poproszenia o pomoc sił zbrojnych wpadli lekarze z Tromso. - Zgodzili się pomóc bez żadnych zbędnych pytań. Chcieli tylko wiedzieć, jakie wymiary ma urządzenie. 40 minut później leciał do nas F-16 - powiedział gazecie „Adresseavisen” dr Anders Wetting-Carlsen.

Lotnictwo wojskowe mogło pomóc tak szybko, bo w bazie Orland obok Trondheim akurat szykowała się do startu na ćwiczenia para myśliwców.

Urządzenie szybko przewieziono ze szpitala do bazy i załadowano do F-16. Płucoserce umieszczono w specjalnym, podwieszonym zasobniku transportowym.

Liczącą 400 km trasę F-16 pokonał w 25 minut. Dalej płucoserce jechało karetką. Ostatecznie urządzenie trafiło do pacjenta na czas i udało się go uratować.

Czytaj: www.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum